Angína (tonsilitis)

Bolesti v krku jsou častým steskem, který pacienta přivede k lékaři. V počátečních stadiích je těžké zjistit, zda jde o zánět hltanu (faryngitis), který bývá téměř vždy virového původu, nebo angínu, u níž se naopak téměř vždy jedná o bakteriální původ, a proto bývá nutné nasadit antibiotika.

Pro angínu svědčí bolesti, které dělají potíže při polykání, vyšší teplota a zvětšení mízních uzlin na krku. Mnohdy bývá nezbytné udělat výtěr z krku a odebraný vzorek odeslat na mikrobiologické vyšetření. Také zvýšená sedimentace erytrocytů a zvýšená hodnota CRP jsou známkami bakteriálního onemocnění.

Léčba angíny je notoricky známá – klid na lůžku, antibiotika podle doporučení lékaře, dostatek tekutin – je pouhou ničím neopodstatněnou pověrou, že musí být horké. Studené mírní bolest. Bolestem v krku také uleví zábal, horečku snižujeme přípravky s paracetamolem (Paralen, Panadol). Léčba by měla trvat minimálně týden až deset dní a měla by následovat alespoň dvoutýdenní rekonvalescence s vyloučením větší tělesné námahy.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.