Zánět hrtanu

Zánět sliznice hrtanu (laryngitis) může mít hodně podob a různou závažnost. Může být jak virového, tak bakteriálního původu. Základním společným příznakem je postižení hlasivek, a tudíž i hlasu.

V dospělosti může laryngitida probíhat pod obrazem chrapotu, nemožnosti promluvit nahlas a pokašlávání, avšak bez vážnějších celkových příznaků. Do týdne zpravidla odezní.
Pozor: Když chrapot přetrvává déle než 3 týdny, je nutné vyšetření specialistou ORL (otorhinolaryngologie). Může se totiž jednat o chronické změny („uzlíky“ na hlasivkách), ev. i nádorové onemocnění.

Akutní (prudká) laryngitis je poměrně častá u starších kojenců a batolat. Začátek bývá náhlý a vypadá dramaticky. Zpravidla v noci se dítě probudí záchvatovitým štěkavým kašlem, v pauzách mezi kašlem sípavě dýchá, je bledé. Tomu mohou předcházet (ale nemusí) jeden či dva dny známky mírného nachlazení. Kašel je způsoben zánětlivým otokem hrtanu, který může být takového stupně, že brání proudění vzduchu do plic. Pak dochází k dušnosti.
První pomocí je zklidnění dítěte (v náručí) a inhalace chladného vlhkého vzduchu. Pokud se dušnost stupňuje (namáhavé dýchání, modrání dítěte), pak je nezbytné okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Pokud se během desítek minut stav upraví, dítě se zklidní a nemá potíže s dýcháním, je možné návštěvu lékaře odložit na ráno – ovšem za předpokladu nepřetržitého sledování stavu dítěte.
Tato akutní laryngitida bývá virového původu, a i když zpočátku vypadá hrozivě, ve většině případů odezní bez následků během několika dní.
V léčbě se uplatňuje inhalace chladného vlhkého vzduchu, zábaly krku, tlumení kašle, spánek s hlavou ve zvýšené poloze, dostatek tekutin.
Dítě však zaslouží bedlivé pozorování, protože vzácněji může dojít k takovému otoku hrtanu, který tvoří překážku dýchání. Pak je nutný okamžitý lékařský zásah (intubace).

Podobné příznaky jako akutní laryngitida má akutní epiglotitida čili zánět hrtanové příklopky. V tomto případě však jde o velmi těžké, rychle postupující onemocnění. Původcem je (spíše byla) bakterie jménem Haemophilus influenzae, proti níž se dnes již rutinně očkuje. Při tomto onemocnění otéká hrtanová příklopka velice rychle a dochází k dušení někdy během několika minut. Tady je velmi rychlý zásah lékaře život zachraňující. Provádí se intubace (zavedení hadičky do krku k udržení průchodnosti dýchacích cest), případně tracheotomie (protětí průdušnice a zavedení kanyly pod uzávěrem dýchacích cest). Do léčebného režimu patří antibiotika, vdechování vzduchu obohaceného kyslíkem, kortikoidy.

7 komentářů “Zánět hrtanu”

  1. Zánět hrtanu mi léčil doktor vždy antibiotiky. Jednu mi v lékárně poradili nějaký Bactoral. Pomáhá prý při léčbě a působí i jako prevence. Hned jsem ho koupil, začal užívat a můžu ho jen doporučit.

  2. Není to tak dlouho, co jsem vyzkoušel Bactoral na zánět hrtanu. Byl jsem zvědavý, jak pomůže, když ho všichni tak chválí. No, teď mi nezbývá nic jinýho, něž dát všem za pravdu.

  3. Stopku zánětu hrtanu dávám cucáním Bactoralu. A jsem nadšená z toho, jak působí. Bactoral je sice dražší, ale pomáhá. Za tu cenu rozhodně stojí.

  4. Děkuji za radu. Měla jsem zánět hrtanu asi před třemi měsíci. U doktorky jsem dostala antibiotika a vyzkoušela jsem i Bactoral. Zánět byl brzy pryč a znovu jsem ho už nedostala.

  5. Děkuji za radu. Měl jsem zánět hrtanu asi před třemi měsíci. U doktorky jsem dostal antibiotika a vyzkoušel jsem i Bactoral. Zánět byl brzy pryč a znovu jsem ho už nedostal.

  6. Bactoral jsem vyzkoušel při zánětu hrtanu a výsledek je super. Zánět je pryč a bez antibiotik. Zkuste to taky.

  7. Dávám zelenou Bactoralu. ZKusila jsem ho při zánětu hrtanu a je to bomba. Vážně pomohl. Jsem nadšená.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.