Zánět průdušek (bronchitis)

Postiženým orgánem jsou průdušky, které přivádějí vzduch z horních dýchacích cest do plicních sklípků. Bronchitida může být různého původu i závažnosti. Jako vyvolavatelé se uplatňují viry, bakterie, chemické látky, cigaretový kouř apod. Často se spolupodílí alergie. Zánět průdušek patří mezi komplikace zejména přechozeného onemocnění z nachlazení.

Základním příznakem je kašel, obvykle vlhký, protože zánětem postižená sliznice průdušek produkuje hlen. Na povrchu sliznice jsou řasinky, které se neustále pohybují „vlají“ směrem vzhůru, k horním dýchacím cestám, odkud je hlen vykašlán. Proto při bronchitidě s vykašláváním kašel vždy podporujeme a netlumíme! Déle trvající suchý kašel (při „normální“ bronchitidě buď vůbec není, nebo jen několik málo dní) vzbuzuje vždy podezření na výraznou alergickou složku (pozor na astma!).
Teplota bývá spíše mírně zvýšená, vysoké horečky svědčí spíše pro zápal plic. Menší děti mohou mít při bronchitidě potíže s dýcháním (dušnost).

V léčbě je důležitý klidový režim, péče o dýchací cesty (inhalace čistého zvlhčeného a nepřehřátého vzduchu), podpora vykašlávání jak léky, tak dostatečným příjmem tekutin, případně užívání dalších léků podle doporučení lékaře. Mohou se podávat přípravky, které „roztahují“ průdušky, mírní zánět. Při prokázané bakteriální infekci se nasazují antibiotika. Léčba nebývá kratší než dva týdny a následuje alespoň třítýdenní rekonvalescence s vyloučením zvýšené fyzické námahy.

Jedna odpověď k “Zánět průdušek (bronchitis)”

  1. Lucinka 20.10.2014 6:52

    Objevila jsem Herbalmed Hotdrink, je to bylinný horký nápoj, oblíbila jsem si hlavně proto, že ho můžu i já, když jsem těhotná, osvědčil se mi hlavně na zahlenění a bolest v krku (varianta na kašel a průdušky), už po prvním dnu se vám uleví a navíc příjemně zahřeje.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.