Opakující se infekce

Otázka

Před rokem měl syn zánět slinné žlázy, právě dobral antibiotika a byli jsme na návštěvě u kamarádky. Její tehdy ani ne roční syn měl jen slabý kašel, později lékaři zjistili, že má laryngitidu. Každopádně asi 2 – 3 dny po této návštěvě synovi natekla polovina obličeje, dostal tedy znovu léky na slinnou žlázu, ale za týden měl vysoké teploty a bolelo ho v krku. A výsledkem byla streptokoková angína, takže opět antibiotika. Já následně měla také vysoké horečky, bolelo mě v krku a celé čelo. Výsledek byl zánět čelních dutin. A dostala jsem antibiotika. Byli jsme vyléčeni. Ale přesto se nám onemocnění znovu a znovu vrací, synovi angína a mně zánět, tentokrát už ale vždy bez teplot (oba míváme pouze 36,5, maximálně 37 a to už je nám oběma opravdu velmi zle). A zde je tedy můj dotaz – souvisí spolu nějak tyto 3 nemoci a nakazili jsme se u kamarádky? Nebo je pravděpodobnější, že nemoc syn přinesl ze školky? (mimochodem, nyní je mu 5 let). A dá se tomu opakování nějak zabránit?

Odpověď

Laryngitida u dětí je téměř vždy virového původu, streptokoková angína je vyvolána bakterií. Tudíž není pravděpodobné, že vaše potíže mají původ u kamarádky. Spíše syn nosí infekce ze školky. Opakování infekce se v podstatě stoprocentně zabránit nedá, důležité je vždy důkladné doléčení, hodně vitaminů, zdravá strava a v době zdraví otužování a pohyb.

Infekce z dětského kolektivu jsou úporné, trápí dospělé více než děti. Naprostá většina dětí se „promoří“ a infekce časem ustanou. Letos však jsou virové infekce obzvláště nepříjemné (metapneumoviry).