Podzim plný nachlazení je tady. Jak se mu bránit?

Léto uteklo jako voda a najednou máme podzim. Sychravé počasí, přeháňky, ráno zima na čepici a odpoledne můžete jít skoro v tričku. Mnoho lidí se navíc po volnějším létě vrátilo ke svému akčnějšímu režimu, a oslabená imunita tak není nic překvapivého – viry a bakterie mají cestu do těla otevřenou. Jak se proti tomu můžeme bránit?

Podzim bývá pro mnoho lidí jedním z nejnáročnějších období roku. Děti se vracejí do škol, pracovní režim začíná opět nabírat obrátky a člověk neví, kam dřív skočit. Když se k tomu ještě přidá nevyzpytatelné počasí, kdy bychom za jeden den mohli prostřídat čepici a sandály, není se co divit, že mnoho lidí začne trápit rýma, bolest v krku a kašel. Jak se takovému nachlazení vyhnout a jak podpořit imunitu?

Obzvláště v dnešní době je nutné myslet na imunitu a zdraví na prvním místě. Rýma dovede pěkně potrápit a v kombinaci s teplotou nás může dokonce vyřadit na několik dní z běžného provozu. S ohledem na obavy v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 je ještě víc namístě dbát na prevenci a snažit se své zdraví maximálně podpořit, aby k žádné nemoci ideálně ani nedošlo.

Velmi osvědčeným bojovníkem proti nejrůznějším nachlazením je vitamin C. Je důležitý pro náš imunitní systém, jeho nedostatek vede k větší náchylnosti organismu k infekci a onemocnění. Vitamin C si tělo neumí samo vyrobit, a proto je nutné jej do těla dostávat jinak – jako součást stravy nebo pomocí nejrůznějších doplňků. Není však doplněk jako doplněk: „Při užívání vitaminu C pomocí suplementů je určitě dobré myslet na množství, které je v námi vybraném produktu obsaženo. Některé produkty obsahují 1000 mg vitaminu C, některé 250 mg, takže záleží, jestli nám jde ještě o prevenci, nebo na sobě už cítíme nějaké příznaky onemocnění. Je dobré poradit se s odborníky v lékárně nebo přímo s lékařem, ti vám nejlépe pomohou vybrat vhodný doplněk,“ upozorňuje Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Je dobré nezapomenout ani na dalšího pomocníka na cestě za zdravím, vitamin D. Mezi jeho mnohé benefity patří podpora obranyschopnosti a pomáhá nám také lépe zvládat infekce. Mimoto se jedná také o často zmiňovaný vitamin, který může zmírnit průběh onemocnění, a to i pokud jde o obávaný koronavirus.

Důležité je však myslet na pestrou stravu, která je vždy základem zdraví a spolu s pohybem i zdravého životního stylu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.