Bolest v krku

Jak vyzrát na bolest v krku

Bolest v krku není pouze nepříjemná, mnohdy nás také zcela vyřadí z běžného provozu. Pokud je pro nás obtížné vůbec promluvit a každé polknutí bolí, máme nejvyšší čas k zahájení účinné léčby. Spoléhat se však pouze na čaj se zázvorem a polykat med po lžičkách mnohdy nemusí stačit.

„Bolest v krku často doprovází celkové nachlazení organismu, kterému se zejména v podzimních měsících velmi těžko vyhýbáme. Jedná se vlastně o přirozenou obrannou reakci, kterou se tělo snaží vypořádat se škodlivými organismy,“ vysvětluje původ nepříjemného problému PharmDr. Irma Miklášová. Na sliznici v krku se tak objeví zánět, který bychom neměli podceňovat. Bolest i její původ bychom se pak měli snažit aktivně mírnit.

Nepříjemná bolest v krku bývá často spojena také s otokem, který způsobuje potíže s polykáním. To pak může vést k nedostatečnému příjmu tekutin i potravy. Právě pitný režim a dostatek živin jsou přitom zcela klíčové pro brzké uzdravení. Pravidelný přísun vody pomáhá zbavovat tělo škodlivin a současně udržuje vlhkou sliznici. Kromě vody lékaři doporučují pít i vlažný čaj. Do něj můžeme nastrouhat čerstvý zázvor, který má antibakteriální účinky. Osvědčeným pomocníkem jsou také citron, který tělu doplní vitamin C, a med, jenž mimo jiné uleví od bolesti.

Malým zázrakem při léčbě bolavého krku je slepičí polévka. Jejím prostřednictvím můžeme získat potřebné živiny, a to ve formě, která bude podrážděný krk namáhat vůbec nejméně. „Existuje i spousta dalších takzvaně babských rad, jako přikládání obkladů z brambor nebo sádla. To může do jisté míry pomáhat, spoléhat bychom se na to ale neměli. Množení škodlivých organismů je lepší předejít používáním přípravků k tomu určených,“ říká PharmDr. Irma Miklášová.

V lékárnách jich najdeme celou řadu. Můžeme si vybírat mezi různými spreji, roztoky nebo pastilkami, které jsou obecně nejoblíbenější. V ideálním případě by měly pastilky obsahovat látku s protizánětlivým a desinfekčním účinkem.

„Vhodné je také, aby tlumily bolest a měly mírně znecitlivující účinek. V žádném případě bychom ale neměli překračovat doporučené dávkování. I když to tak někdy vypadá, pastilky na bolest v krku nejsou v žádném případě bonbony,“ varuje odbornice.

Kromě nachlazení může ovšem škrábání a bolest v krku být předzvěstí i jiných nemocí či například alergie. „Pokud se stav během dvou dnů nelepší a nepomáhá klid, odpočinek a samoléčba, měli bychom navštívit lékaře. Velmi silná bolest v krku, případně v kombinaci s horečkou nebo výrazným povlakem na mandlích, může značit angínu, kterou z těla vyženou pouze antibiotika,“ uzavírá PharmDr. Irma Miklášová.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.