Potíže s močením

Pálení a řezání při močení, nutkavé pocity, které postiženému nedovolí opustit blízkost toalety, jsou příznaky velmi známé. Velmi často jde o projevy při infekci močových cest – například močového měchýře a močové trubice, ale může se jednat i o jiná onemocnění.

Záněty močového ústrojí patří mezi onemocnění, které se četností výskytu mohou téměř přirovnat k chorobám z nachlazení. Uveďme si tedy v přehledu nejčastější pojmy, příznaky a jednotlivé choroby týkající se pro život nezbytného močového traktu.

Příznaky

Dysurie – nepříjemné pocity při močení. Obvykle pálení a řezání, bolest v podbřišku při močení

Polakisurie – časté močení, které bývá často spojeno s tzv. urgencí – tedy velmi silným nucením na močení, které může vyústit v únik moči. Opakuje-li se tento stav a dochází-li opakovaně k úniku moči, mluvíme o inkontinenci. Pokud dochází k úniku moči v noci, jedná se o nykturii.
V dětském věku se nejedná o inkontinenci, ale obvykle prosté pomočování, které samo o sobě nemusí být příznakem choroby. U dětí je vhodné pátrat po možných chorobných souvislostech až po dokončeném pátém roce života. I prvňáčkům lze ještě tolerovat ojedinělou nehodu. Vyšetření však zasluhuje stav, kdy se pomočování vyskytne po déletrvající „suché pauze“.

Bolesti v kříži (v bedrech) nemusí signalizovat pouze porušenou funkci páteře, ale i chorobný proces v ledvinách – nejčastěji zánět.

Nechutenství – často provází onemocnění ledvin a močových cest zejména u velmi malých dětí a kojenců.

Nevolnost a zvracení – u dospělých znamená spíše postižení ledvin, ale může se vyskytnout u malých dětí i při méně závažném onemocnění, jako je zánět dolních močových cest.

Třesavka, zimnice a vysoká horečka – je obvykle příznakem vážnějšího zánětlivého postižení močového ústrojí.

Změny v moči

Kalná, případně zapáchající moč – je známkou přítomnosti „hnisu“, tedy bílých krvinek a buněčné drti (pyurie). Jde o neklamnou známku infekce v močovém ústrojí.

Krev v moči (hematurie) – vypadá jako voda, ve které se vypralo maso, mohou být v ní i krevní sraženiny. Tento stav by měl být vždy konzultován s lékařem. Jde vždy o známku onemocnění, které zasluhuje léčbu.

Mikroorganismy v moči (bakteriurie) se prokáží až mikrobiologickým vyšetřením, jehož součástí je i zjištění citlivosti bakterií vůči antibiotikům.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.