V tropickém počasí roste riziko zánětů ledvin a močových kamenů

Tropické počasí výrazně zvyšuje riziko zánětů močových cest a ledvin i tvorby močových kamenů. Lidé tomu mohou předejít, když budou pít nejméně dva litry tekutin a převlékat si mokré plavky. Řekl to primář liberecké urologie Jan Mečl. V Liberci v současném počasí ošetří denně až 50 pacientů, což je téměř dvakrát víc než obvykle. Oddělení doslova praská ve švech a pacienty už musí ukládat i na přistýlky.

Ledviny a močový měchýř jsou podle Mečla velmi citlivé na déletrvající nedostatek tekutin, prudké změny teploty a vlhkost nebo zapaření v nevhodném oblečení. Velkým rizikem je proto podle něj pobyt v mokrých plavkách a to nejen pro ženy. „Zvlášť muži, kteří se koupou v bermudách, by se měli převlékat,“ upozornil Mečl.

Vážně ohroženi byli vždy podle něj zejména starší a chronicky nemocní lidé, hlavně diabetici. Letos ale výrazně přibývá mladých pacientů s akutnímu urologickými problémy. „Na zapaření by si měli dávat pozor cyklisté, i těch v našich ambulancích letos výrazně přibývá,“ dodal primář.

Zhruba pět pacientů denně přichází do liberecké ambulance s akutním zánětem. „Každý týden musíme hospitalizovat zhruba stejný počet lidí se závažným zánětem ledvin,“ poznamenal Mečl. V období dovolených jsou pro pacienty často praktičtí lékaři nedostupní a lidé také podle něj onemocnění podceňují a snaží se léčit sami.

„Brusinky, urologické čaje a další protizánětlivé preparáty volně dostupné v lékárnách jsou jen podpůrné v rámci prevence, zánět z těla nevyženou,“ zdůraznil Mečl. Včasná návštěva lékaře podle něj může předejít vážným komplikací, které třeba u zánětu ledvin mohou znamenat trvalé postižení.

Problémům se dá podle Mečla poměrně dobře předcházet, pokud budou lidé pít dostatek tekutin – nejméně dva litry denně. „Nerad vidím kávu, protože dehydruje, a nejsem ani příznivcem silných černých čajů, které obsahují tak vysoké množství oxalátů, že mohou v moči krystalizovat a vytvářet kaménky,“ upozornil Mečl.

Doporučuje pít hlavně minerálky, které tělu dodají potřebné soli, dobré jsou podle něj i nealkoholické pivo a ovocné čaje. Nápoje by ale neměly být přehnaně studené. Lidé by měli omezit fyzickou námahu a před koupáním v přírodních nádržích by si měli zjistit kvalitu vody. Po koupání by měli převlékat plavky a riziko zánětu snižuje i bezpečný sex.

Podle mluvčí Krajské nemocnice Liberec Alexandry Bednárkové ale není urologie jediným oddělením, které v současném horkém počasí praská ve švech. „Rušno je na traumatologii, protože výrazně přibývá úrazů třeba při pádech ze žebříku nebo při řezání motorovou pilou, časté jsou i úrazy po haváriích hlavně motocyklistů a cyklistů,“ řekla.

Kvůli kolapsům z horka přibývá pacientů na interně a kolabují i děti, a to včetně těch nejmenších. Děti stejně jako staří lidé necítí podle Mečla žízeň, a tak je nutné jim připomínat, aby pili, a také aby v největším horku zůstali doma v klidu. „Měli bychom se poučit u jižních národů, kde jsou na podobné počasí zvyklí, a zavést polední siestu,“ dodal primář.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.