Ženy podceňují zdraví svých ledvin

Ve čtvrtek 8. března 2018 si budeme připomínat nejen Mezinárodní den žen, ale také Světový den ledvin. Ten letošní se zaměřuje na prevenci onemocnění ledvin právě u žen. Zdraví ženských ledvin je nesmírně důležité, tento orgán je v průběhu jejich života zatěžován mnoha přirozenými i patologickými vlivy. K těm přirozeným patří těhotenství, k patologickým pak například kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo ateroskleróza.

Síť šestadvaceti dialyzačních středisek Fresenius NephroCare v České republice se ke Světovému dni ledvin připojí hned několika aktivitami. Tou nejdůležitější je telefonní Modrá linka, kde budou moci ženy hovořit s odborníky o zdraví svých ledvin. Modrá linka bude na telefonním čísle 810 888 110 v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin. Na všech dialyzačních střediscích pak budou mít příchozí k dispozici test rizika ledvinového onemocnění a internetové stránky www.dialyza.cz nabídnou některé další online nástroje a testy, poradny odborníků a informace o rizicích, prevenci i léčbě ledvin.

„Existuje mnoho rizikových faktorů, na které jsou ženy mnohem citlivější než muži, a jejich ledviny jsou pak mnohem více ohroženy. Jsou také období života ženy, kdy některá rizika nabývají na významu. Je proto důležité o nich vědět a zdraví svých ledvin pravidelně kontrolovat,“ říká primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze – Vysočanech MUDr. Petra Ronová.

V období adolescence jsou největší rizika v oblasti hrozících zánětů ledvin. Ženský močový systém je anatomicky postaven tak, že infekce mnohem snadněji proniká do močového měchýře a do vyšších etáží. Zvláště v období, kdy dívka zahajuje pohlavní život a učí se znát svoje tělo by měla dbát na správnou hygienu a naučit se těmto komplikacím předcházet. Pokud přece jen k potížím dojde a objeví se pálení, řezání, nebo časté močení, bolesti zad nebo dokonce krev v moči, musí dívka nebo žena ihned reagovat a vyhledat odborného lékaře – gynekologa nebo urologa a zánět močových cest důsledně vyléčit. V dospělosti a pohlavní zralosti kromě hrozby zánětů močových cest dominují rizika, která jsou spojena s životním stylem ženy. Žena, která kouří, pije pravidelně větší množství alkoholu anebo trpí výraznou obezitou, neúměrně zatěžuje své ledviny. Až přijde období přechodu a žena už nebude chráněna estrogeny, důsledky tohoto rizikového chování se naplno projeví a o to výrazněji.

Samostatnou kapitolou rizik pro ledviny je cukrovka. V České republice žije v tuto chvíli téměř půl milionu žen, které trpí tímto civilizačním onemocněním. Každým rokem jich přibude dalších 30 tisíc. Nemoc u nich zpravidla přichází po padesátce. Málo se o tom ví, ale cukrovka je de facto zabiják ledvin. Drobné cévky v ledvinách ucpává, a tím poškozuje jejich hlavní funkci, kterou je tvorba moči. Ledvinovými komplikacemi cukrovky trpí až 40 % diabetiků.

„Každá desátá žena V České republice trpí některým z onemocnění ledvin. Snažte se zařadit mezi těch devět zdravých a dělejte pro to maximum. Nepijte alkohol, nekuřte, nepřesolujte jídlo, dostatečně pijte, kontrolujte svou tělesnou hmotnost a chraňte své ledviny před záněty a prochlazením,“ upozorňuje primářka MUDr. Petra Ronová, a dodává: „Pokud máte vysoký tlak nebo cukrovku, měly byste být pravidelně kontrolovány z pohledu funkce vašich ledvin. Pokud se funkce vašich ledvin začne snižovat, patříte do rukou odborníků – nefrologů, kteří vám mohou významně pomoci oddálit nevratné selhání ledvin.“

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.