Od močových cest přímo k ledvinám aneb spojené nádoby II

Jedním z důsledků neléčeného akutního zánětu ledvinné pánvičky může být chronická pyelonefritida.

Chronický zánět ledvin (pyelonefritis chronica)

Jde o dlouhodobou infekci – obvykle oboustrannou, která působí zánětlivé změny vedoucí k nevratnému poškození močových cest, kalichů ledvinné pánvičky a chorobným změnám a jizvení v přilehlé tkáni ledvin. Je příčinou 2 – 3 % ledvinných selhání, které vedou k dialyzační léčbě a k transplantaci ledviny.

Příznaky

  • Může jít o známky onemocnění, které jsou popisovány u akutní podoby nemoci (pyelonefritidy), avšak zpravidla bývají mírnějšího charakteru, někdy jsou zcela neurčité, nebo nemusí být vůbec přítomny.
  • Může jít o zvýšenou únavnost, bolesti hlavy, potíže zažívacího charakteru, nechutenství, občasnou nevolnost, bolesti břicha, pocit střevního dyskomfortu či zcela obyčejné „pobolívání v zádech“.
  • Vyskytují se případy, kdy až příznaky ledvinného selhání (omezení tvorby moče, závažný celkový stav) upozorní na dlouhodobou ledvinnou infekci, která nepozorovaně ledviny poškodila.
  • K takovému stavu však dochází po mnohaletém průběhu. Prognóza onemocnění záleží na úrovni poskytované lékařské péče, úspěšnosti zvládání atak onemocnění, případně včasné diagnostice všech znovuobjevení infekce a odstranění případných překážek v moči.

Léčba

  • Nejdůležitější je zajistit dobrý odtok moče, to znamená odstranit všechny překážky v odtoku.
  • Dostatečná antibiotická terapie všech opakování choroby.

Vady ledvin mohou být i vrozené

Infekce močových cest v dětském věku, ale i u dospělých, zejména jde-li o opakované nebo dokonce chronické onemocnění, vzbuzuje podezření na přítomnost vrozené anomálie ledvin nebo močových cest. (Děti často současně trpí záněty horních dýchacích cest, záněty středního ucha a chudokrevností.) Především ty vady, které jsou spojeny se ztíženým odtokem moče z ledvin či močového měchýře, bývají příčinou infekce. V tom případě je nutné vyřešit (obvykle chirurgicky) anomálii. Jinak se infekce vždy po čase „vrátí“ nebo přejdou do chronického stadia, které může být důvodem k porušení funkce ledvin – čili ledviny nebudou schopné „čistit krev“, tedy vylučovat škodlivé zplodiny z těla.
Vrozené vady močového traktu jsou častější než jakéhokoli jiného ústrojí. Jde například o častou podkovovitou ledvinu, kdy dolní póly ledviny při vývoji splynou, takže má jedinec jednu spojenou ledvinu místo dvou oddělených. Dolní část „podkovy“ může utlačovat močovody, působit tím zpomalení odtoku moče a přispívat k rozšíření infekce. Podobným mechanismem vzniká a působí koláčovitá ledvina. Pacient má tedy jen jednu ledvinu s dvěma odvodnými systémy. Velmi časté jsou ledviny uložené na jiném místě (například až v pánvi). Ledviny mohou být nedostatečné vyvinuté, nebo v nich mohou být přítomny cysty. Vrozené vady mohou být různého stupně, od těch, které mají zanedbatelný vliv na zdraví svého nositele, až po ty, které se neslučují se životem.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.