Infekce močových cest u dětí

Stejná onemocnění u malých dětí mají obvykle úplně jiný průběh. Je to tím, že děti nejsou zmenšený dospělý, ale jejich organismus má mnoho výlučností.

U novorozenců, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém a protilátky získané od matky je chrání jen částečně, probíhají infekce většinou jako celkové onemocnění, které nemá tendenci k usazení na jednom místě.
Novorozenecká infekce močových cest není výjimkou. Velmi často jde o jeden z projevů celkové infekce, jejíž počátky můžeme vystopovat až do nitroděložního života. Důsledkem  infekce v průběhu nitroděložního života může být nízká porodní hmotnost vzhledem k počtu týdnů dokončeného těhotenství nebo i předčasný porod.
K charakteristickým příznakům infekce močových cest v novorozeneckém věku patří prodloužená (i když obvykle ne extrémní) tzv. novorozenecká žloutenka (hyperbilirubinémie – zvýšení koncentrace žlučového barviva v krvi), línost při pití, ublinkávání, neklid nebo apatie, neprospívání.
V dospělosti postihují infekce močových cest častěji ženy či děvčata. V novorozeneckém věku tomu je naopak. Poměr chlapci versus děvčata je až 5 : 1.
Léčba spočívá opět v podávání antibiotik, raději jinou cestu než ústy.

Kojenci a batotala

Zvláštností infekce močových cest u malých dětí je skutečnost, že obvykle chybí příznaky, které jsou přítomny u větších dětí a dospělých. Obvykle chybí typické dysurické potíže (bolest a pálení při močení). V tomto „plenkovém“ věku se také těžko posuzuje, jak často dítě močí. Obvykle bývá zvýšená teplota (podle závažnosti infekce od subfebrilií až po horečku), dítě bývá mrzuté nebo apatické, trpí nechutenstvím a může zvracet, neprospívá.
Podávání antibiotik je při průkazu onemocnění (podle nálezu v moči) dostatečně dlouhou dobu nezbytností.
Při infekci močových cest v tomto věku (již při prvním výskytu u chlapců a druhém opakování u děvčátek) je doporučováno zvážit vyšetření k průkazu vrozené vady ledvin nebo močových cest, které patří vůbec k nejčastějším vrozeným anomáliím (viz dále).

Pomočování

Ovládání vyprazdňování močového měchýře nemusí, ale může s infekcí močových cest souviset. Jde o normální jev v prvních letech života. Občasné pomočení je normální do pátých narozenin!!! Ojedinělou nehodu lze tolerovat ještě u prvňáčků. Dítě za ně nesmí být trestáno.
Nácvik udržování čistoty je vhodné začít až tehdy, když dítě samo bezpečně sedí, tedy zhruba kolem 11. až 12. měsíce věku (ne před devátým měsícem) a chápe, co se po něm vlastně chce. Brzkým „vysazováním“ dítěte na nočník se nedocílí dřívějšího udržování čistoty. Nejprve totiž musí dozrát mozková centra, která řídí vyprazdňování močového měchýře, teprve pak lze očekávat úspěšný nácvik močení do nočníčku.
Také je zbytečné nutit dítě, aby na nočníku sedělo desítky minut. Chápe-li význam této činnosti, pak je během chviličky „hotovo“. Základem úspěchu a prevencí neurotizace dítěte (a celé rodiny) je chválit za úspěchy, ale netrestat za nehody. Pokud má dítě ještě ve dvou letech (někdy i třech letech zejména na noc) pleny, vůbec to nemusí znamenat, že je opožděné ve vývoji. Tempo vyzrávání je zcela individuální a nemusí mít nic společného s vývojem intelektu dítěte.
Naopak přetrvávání pomočování (zejména, jde-li o častý a spíše pravidelný jev) po pátém roce života je důvodem k vyšetření, nejde-li současně o chorobu (vrozenou vadu, skrytě probíhající infekci močových cest, střevní parazitární onemocnění, neurologické postižení atp.)

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.