Oblíbené potravinové doplňky s výtažky ze stromu jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) prý u starších lidí nebo osob s mírnou kognitivní poruchou nezpomalují demenci ani rozvoj Alzheimerovy choroby, jak se doposud věřilo. Vyplývá to podle agentury Reuters ze studie amerických vědců uveřejněné v časopise Journal of the American Medical Association. Společnosti zaměřené na prodej těchto potravinových doplňků však namítají, že jiné vědecké analýzy příznivé účinky ginkga prokázaly.
Vědci do studie zahrnuli 3069 Američanů ve věku 72 let a starší, jejichž zdravotní stav sledovali v průběhu šesti let. Polovina z nich užívala dvakrát denně dávku 120 miligramů výtažku z listů jinanu a polovina dostávala pouze placebo.
Z porovnání výsledků obou skupin podle vědců vyplynulo, že užívání tohoto rostlinného přípravku nezpomaluje demenci u osob v normální duševní kondici ani u těch s mírnou kognitivní poruchou.
Zástupce společnosti Council for Responsible Nutrition (CRN) uvedl, že jiné vědecké studie ukazují, že ginkgo může zlepšovat kognitivní funkce.
„V oblasti, kde je málo jiných bezpečných a dostupných možností (…), tato studie vysílá špatný vzkaz klientům,“ prohlásil podle agentury Reuters viceprezident CRN Douglas MacKay. „I nadále budu doporučovat Ginkgo biloba starším lidem jako bezpečný a efektivní prostředek pro podporu jejich duševního zdraví.“
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) je považován za živoucí fosílii ve světě rostlin. Pochází z Číny, s oblibou se však vysazuje jako okrasný strom v parcích a zahradách téměř na celém světě. Výtažky z jeho listů rozšiřují cévy a podle vědeckých studií zvyšují celkovou mentální svěžest. Tradiční čínská medicína je používá už pět tisíc let.
Vložit komentář