Jednorázová opilost neovlivní schopnost muže počít dítě

Muž, který počne dítě vydatně posílen alkoholem při oslavách končícího roku, se nemusí podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny bát, že dítě bude postiženo vrozenou vadou. Nemění se ani schopnost muže dítě počít. Jednorázová opilost nemá vliv na kvalitu spermií, poškozuje je až dlouhodobé pití. Horší schopnost počít dítě ale mají muži, kteří žijí v trvalém stresu.

„U mužů způsobuje chronický stres poruchu tvorby spermií, jejich kvality a pohyblivosti a snížení pohlavní touhy,“ uvádí server www.zenska-neplodnost.cz. Argumentuje dotazníkovou studií, do níž se zapojilo 322 párů, kde muž pracoval ve velkém petrochemickém závodě. Pár neužíval antikoncepci a již dříve úspěšně počal potomka.

Psychosociální stres se měřil rozporem mezi úsilím a výsledkem. Třetina zdravých párů počne dítě v prvním měsíci poté, co žena přestane užívat antikoncepci. Pokud byl muž vystaven dlouhodobému stresu, interval početí se výrazně prodloužil. Dobu studie neuvádí.

Poruchy plodnosti trápí až patnáct procent párů, které se o početí začnou pokoušet.

Podle serveru www.ordinace.cz zhoršuje schopnost početí kromě dlouhodobého pití alkoholu a stresu také užívání nelegálních drog, silné kouření, drastické diety, výrazná obezita, užívání některých léků a škodlivé vlivy okolního prostředí.

Šanci naopak zvyšuje, když pár žije pravidelným sexuálním životem. „Příliš vysoká častost pohlavních styků – třeba denně nebo i několikrát za den – může plodnost muže spíše oslabovat než podporovat,“ varují odborníci. Objem ejakulátu a počet spermií v něm jsou do jisté míry závislé na přestávce v pohlavním životě. Párům s problémy tedy doporučuje server pro úspěšné početí přestávky v sexu trvající dva až čtyři dny.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.