Bolesti zad při špatném sezení

Pracujete na počítači? Naučte se správně sedět!

S prací na počítači často spojujeme tzv. počítačové choroby. Podle výzkumů téměř 90 % těch, kteří většinu dne sedí u počítače, občas trpí bolestmi šíje nebo zad, časté jsou i problémy se svaly a úpony na rukou.

I když je možné jmenovat určité zdravotní problémy, které jsou s prací na počítači spojovány, příčinou většiny těchto „počítačových chorob“ je dlouhodobé sezení, často téměř ve stejné poloze, a dále neergonomické uspořádání pracoviště. Pozor bychom si měli rozhodně dávat na to, jak u počítače sedíme, jak pracujeme s klávesnicí a myší, jak je nastavený monitor a podobně. Další chybou může být, že neměníme svou polohu a neděláme si krátké přestávky. Trávení dlouhého času v jedné strnulé pozici přetěžuje náš pohybový aparát.

 

Zakrivena pater

Jaké choroby jsou nejčastěji s prací na počítači spojovány?

Při sedavém zaměstnání je nejhorší strnulá a mnohdy nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, můžeme pociťovat bolest, brnění a necitlivost horních končetin. Objevuje se často bolestivost celé páteře až po bederní páteř. Přidat se mohou rovněž bolesti hlavy.

 

 

Jak je možné těmto problémům předcházet?

Prevence zdravotních problémů souvisejících s počítačem může pomoci předejít mnohdy i chronickým potížím. Je nezbytné zajistit si vhodnou pracovní židli a dbát na uspořádání pracoviště tak, abychom mohli sedět správně a bez většího přetížení a nemuseli se hrbit.

 

Víte jak…

Správný sed vypadá tak, že obě nohy jsou opřené celým chodidlem o podlahu, rozkročené asi na šířku pánve.Tento posed je spíše typický pro muže a ženám občas dělá problémy, proto je ze začátku potřeba si na to opravdu zvyknout a nedávat nohy přes sebe.

Kotníky, kolena a kyčle by měly ideálně svírat pravý úhel. K tomu nám pomůže správný výběr židle, která by měla být co nejvíce nastavitelná.

Tělo držíme pokud možno vyvážené všemi směry, včetně hlavy. Velmi důležité je měnit občas polohu a podepřít si tělo tak, aby si svaly odpočaly. Při práci na počítači si dělejte si přestávky nejen na protažení a uvolnění těla, ale také rukou.

 

Doporučujete nějaký specifický způsob cvičení?

Nejen páteři ulevíte, když si během pracovního dne uděláte krátké přestávky na protažení (ať už za počítačem nebo jinde). Můžete provádět libovolné cviky s metodou INFINITY ve stoje i přímo na židli. Tato metoda má jednoduchý princip, ale současně i velké množství variací.

 

TIP…

Cvičení je založeno na zlepšení stability těla, zároveň klade důraz na uvolnění, protažení a posílení celého pohybového ústrojí. Učí pacienty koordinovat, vnímat, ovládat a kontrolovat své tělo.

Velmi relaxačně působí protažení zad s postupným předklonem i se záklonem a propnutými pažemi, které pohybem opisují tvar symbolu nekonečna – ležaté osmičky, který se přenáší na celé tělo. Podobný cvik se symbolem INFINITY můžeme provádět i s různými částmi těla (hlava, ramena, pánev, atd.). Cviky vycházejí vždy z centra těla, které je zároveň středem.

 

 

Zmínila jste vhodné vybavení a uspořádání pracoviště, co si pod tím konkrétně představit?

Při správně nastavené výšce židle i stolu bychom měli mít v loktech ideálně pravý úhel, ramena a paže by měly být uvolněné, nesmíme se hrbit a předklánět. Klávesnice by neměla být od hrany stolu vzdálena více než asi deset centimetrů, podle délky předloktí. Pokud se předkláníme a natahujeme, může nás bolet krční páteř a docházet k přetěžování šíje a horních končetin.

Vhodná je také židle s loketními opěrkami, které jsou přirozeným pokračováním stolu. Výška očí by měla být asi zhruba stejně vysoko jako střed monitoru. Monitor je vzdálen asi na délku natažené paže. Počítačová myš by měla být akorát na velikost vaší dlaně, tvarem přizpůsobená tak, aby zápěstí i předloktí bylo v přirozené pozici.

 


Mudr.-Tomanová O příčinách i prevenci těchto problémů hovořila primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová, která se léčbou pohybového aparátu dlouhodobě a úspěšně zabývá.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.