Žena přemýšlí nad cvičením.

Cvičení bez pohybu – nesmysl? Kdepak existuje!

Posilovat a cvičit můžete i pouhým myšlením na cvičení. Že to není možné? Věřte, že lze ošálit mozek a tímto způsobem dokážete zpevnit tělo. Cvičte jednoduše kdekoli a kdykoli – cvičte v hlavě.

Začínáme

Než dojde ke cvičení pouhou představou, je nutné se cviky nejdříve fyzicky naučit tak,aby si mozek dokázal vybavit, co má posilovat.  Tato metoda se nazývá Infinity a do své dokonalosti ji přivedla Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí.

Cvičí pomocí téměř neznatelných pohybů v problematických částech těla za pomoci správného dýchání. Představte si hrudník jako balón, který nafukujeme a vyfukujeme, ale nezvedejte ramena, držte je uvolněná.

V první fázi je třeba se co nejvíce narovnat a vycentrovat tělo. Je vhodné sledovat vlastní profil celého těla v zrcadle. Dávejte si pozor na prolomení  zad v oblasti beder, vystrčení břicha a kulatá ramena, je to nežádoucí.

S cvičením se začíná v oblasti boků a pánve a začněte opisovat boky ležatou osmičku.  Pak můžete obdobně pokračovat v oblasti hrudníku i ramen.

Ležatá osmička coby symbol nekonečna je i symbolem pro metodu Infinity, tedy česky nekonečno, a také základem většiny cviků. Jedná se mimo jiné o opisování tvaru ležaté osmičky pomocí našeho těla, a to v různých jejích rovinách.

Tuto metodu je možné natrénovat  běžným makro pohybem, nebo jen v mírných, doslova milimetrových pohybech. Pak následuje cvik v představě.

TIP…

Makro pohyb trénujte třeba v kuchyni při přípravě večeře a mikro pohyb klidně vleže v posteli, když vás záda berou tak, že nemůžete vstát. Cviky jsou vhodné i pro pacienty s kořenovými syndromy, jako výhřezy plotének, které tlačí na nerv a objevují se jako bolest nebo brnění. Právě díky mikropohybu můžeme zapojit hluboké svaly kolem páteře a nastavit její postavení, aby se obratle srovnaly a výhřez se dostal do jiného, ne tak bolestivého postavení.

I vlastní mozek můžeme přechytračit

Je vědecky dokázané, že mozek nerozezná skutečnost od představy, a proto se stává přínosem právě i cvičení, na které pouze myslíme. Budete-li si například sportovec představovat kliky, kdy zatěžuje ruce, a jeho mozek tento pohyb zná, dá pokyny do příslušných svalů k aktivitě. Dochází i k napínání svalů. Ty jsou aktivně zapojovány i přesto, že tělo na pohled nevykonává žádný pohyb.

Znamená to, že pokud mozek přimějeme myslet na, pro nás už známý cvik, ležaté osmičky, pak cvičíme, aniž bychom se aktivně na cviku podíleli. Protahujeme svaly a uvolňujeme záda pouhou myšlenkou.

 

Na závěr

Může se zdát, že vše je nesmysl, ale na podobné již přišli američtí vědci v 70. letech minulého století.  A protože se nejedná o nic náročného po pohybové i časové stránce, je na každém z nás si skutečnost ověřit na vlastním těle.

Pakliže se vám bude dařit, neváhejte se podělit o své zkušenosti ostatním čtenářům, kterým můžete dodat chuť a elán také zaexperimentovat.

 

 

Zdroj: MUDr. Michaela Tomanová , Rehabilitační  ústav Brandýs na Orlicí

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.