u lékaře

Nemoc ploténky-Scheuermannova choroba

Že si pod tím nedokážete nic představit? To zřejmě dělá ten název Scheuermannova choroba, při tom Morbus Scheuermann je nemoc, která postihuje zhruba 10 % populace ve věku od 12 do 18 let. je nakonec možné, že jste se s ní setkali vy nebo vaše dítě.

u lékařeO co tedy jde?

Zjednodušeně řečeno se jedná o následek rychlého růstu dospívajících. Naštěstí těžké deformity způsobuje pouze u 1 % postižených, kdy v průběhu 3–6 měsíců jedinec prudce naroste až o 5 % své výšky.

Při tom tempu dochází k postižení obratlů, které se stávají měkkčí  a na jejich místo se tlačí ploténka. Ploténky jsou pak nerovné a vytvářejí se tzv. Schmorlovy uzly (tedy výhřez chrupavčité části meziobratlové ploténky do změklé části obratle).

 

Příznaky nemoci ploténky

Výhřez ploténky provází bolest zad, která po několika dnech začíná vystřelovat až do končetiny. Bolest se zhoršuje při prudkých pohybech. Je snížena činnost reflexů a narušena motorika a citlivost. Nemocný pociťuje mravenčení. Rozvíjí se takzvaný vertebrální syndrom, při němž je omezena pohyblivost a dochází k blokádám. Jak nemoc postupuje, může dojít i k poruchám svěračů močového měchýře a konečníku.

 

Co se děje s páteří?obratel

Meziobratlový prostor je zmenšen a díky jistému sklonu a různým deformacím, může docházet ke srůstům.  Obratlům se ztrácí přední část.Páteř ztrácí typický tvar a dochází zpravidla k deformaci klínovitých tvarů obratlových těl a ploténky. Výsledkem jsou kulatá záda (kyfóza) v dolní hrudní páteři, méně často postihuje i horní hrudní či bederní úsek.  Nemoc se projeví zvětšenou hrudní kyfózou.  Je omezena hybnost a elasticita páteře. Neléčený stav může přejít až do trvalé deformace zad s bolestmi.

 

Scheuermannova chorobaLéčba páteře

Lékař pacientovi předepíše léky z řady myorelaxancia, které poskytují úlevu od křečových stavů. Dále se používají analgetika proti bolesti a antiflogistika proti zánětu nervů. Doma na místo bolesti můžeme pokládat teplé obklady, snažíme se vyhýbat příliš dlouhému sezení. Při vážnějším průběhu onemocnění tedy kyzóze kolem 70 ° se přistupuje k chirurgickému řešení, kdy je odstraněna celá ploténka nebo její část. Důraz v léčbě výhřezu je kladen také na rehabilitace. Díky rehabilitaci se víc jak 99 % příznaků do 18 roku spraví. Jedno procento je pak celoživotně postiženo Scheuermannovou chorobou, tedy celkovou degradací páteře.

 

Rehabilitace

Do 40° kyfózy se jedná o  omezení nadměrné zátěže plotének a rehabilitace se provádí  v horizontální poloze na břiše minimálně 1 hodinu denně, plavání, léčebné tělesné výchově k posílení páteřních svalů.   Nad 40° kyfózy je terapie zajišťována korzetem, který drží tělo v řádné poloze, bez dalšího zatěžování a zhmožďování zad. I zde je nutná rehabilitace formou připravených vhodných cviků a plavání.

Jedna odpověď k “Nemoc ploténky-Scheuermannova choroba”

  1. Daniel Budina 8.10.2018 22:12

    Výhřez ploténky pozna se na rentgenu ?

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.