S bolestí zad má zkušenosti až 70 procent populace v produktivním věku, z toho ve 40 procentech zapříčiňuje bolesti páteře degenerativně poškozená ploténka. V posledních letech se toto onemocnění přesouvá ze starších věkových kategorií do skupiny třicátníků až čtyřicátníků, uvedl při příležitosti Světového dne páteře, který připadá na 16. října, neurochirurg Nemocnice Na Homolce MUDr. Jiří Chrobok.
„Na vině je zejména sedavé zaměstnání, nedostatek fyzické práce, pohybu, cvičení a špatná životospráva. Všechny tyto nežádoucí okolnosti přispívají k tomu, že se u pacientů projeví a rozvinou vrozené predispozice k degenerativnímu onemocnění páteře,“ řekl MUDr. Chrobok.
Páteř stárne velmi rychle
Značný podíl na tom má právě přirozené stárnutí meziobratlových plotének. Jejich degenerace startuje ve chvíli, kdy cévy, které je vyživují, začínají zanikat, a to se stává už v 8. měsíci života. Mezi 15. a 20. rokem zaniknou cévy úplně. V dospělém věku proto meziobratlové ploténky nejsou zásobeny krví, tím pádem ani živinami, a snadno podléhají degenerativním změnám.
Degenerativně poškozené ploténky se dají léčit konzervativně nebo chirurgicky
O tom, který druh léčby má pacient podstoupit, vždy rozhoduje specialista.
Konzervativní léčba zahrnuje:
- Fyzikální terapii – koupele, masáže, elektroléčbu, magnetoterapii apod.
- Fyzioterapii – speciální pohybové techniky
- Chiropraxi – uvolnění kloubů cíleným pohybem
- Hydrokinesiterapii – cvičení v bazénu
- Farmakoterapii – užívání léků
Při chirurgické léčbě byly donedávna k dispozici pouze dekomprese spočívající v odstranění vyhřezlé meziobratlové ploténky nebo uvolnění nervových kořenů při zúžení páteře. Dále pak fúze neboli kostní spojení jednotlivých páteřních obratlů za pomoci kovových implantátů, které zpevňovaly nemocný páteřní úsek. Pro velkou řadu pacientů jsou tyto operační metody dostačující.
Moderní neurochirurgie využívá při léčbě degenerativního onemocnění v krční a bederní oblasti dynamické stabilizace páteře. Tato metoda operovanou část páteře neznehybní, ale udržuje její fyziologický pohyb. Při zákroku neurochirurgové implantují buď umělou náhradu ploténky nebo jejího hlenového jádra (která je stejně pružná jako původní ploténka) nebo využívají pružné implantovatelné systémy. To jsou určité vzpěry, které upravují polohu obratlů, tím ulevují ploténce a umožňují její regeneraci. Některé z těchto systémů se umisťují mezi trnové výběžky páteře, jiné, pevnější vzpěry pak mezi hlavice šroubů zavedených do sousedních obratlů.
Metoda fúze může po čase vést k přetížení a vývoji degenerativních změn v sousedních, dosud nepostižených ploténkách, dynamické stabilizace tento stav eliminují.
Co je vodítkem při volbě léčebné metody
„Preferujeme zejména techniky, které co nejméně zatěžují organismus pacienta a umožňují kratší rekonvalescenci,“ uvedl MUDr. Chrobok. Doplnil, že neurochirurgům v tom pomáhají navigační operační systémy, které navádějí neurochirurga co nejbezpečnější a nejšetrnější cestou k patologickému ložisku v páteři a umožní mu pracovat s velkou přesností.
Vložit komentář