Bolesti páteře a křeče v noze

Otázka

Dobrý den, mám za sebou silné bolesti od bederní páteře s velice bolestivými křečemi v pravé noze, které se pořád opakovaly. Po lécích a obstřiku zhoršení stavu, několik nocí jsem nespala bolestí, šlo to přes kyčel do pravé nohy, křeče byly k nevydržení, někdy jsem až křičela. V nemocnici infuze, injekce, žádné zlepšení a výsledek CT si neumím vyložit. Na kontrolu mám jít až za 10 dnů. Můžete mi, prosím, laicky vysvětlit o co jde a co by mi pomohlo?

Odpověď

Vrací se mi to skoro každý měsíc v pořád větší intenzitě, teď jsem skoro 3 týdny byla na vozíčku. Mám panický strach z dalšího období, že by to mohlo být ještě horší. Beru teď i antidepresiva, protože prý silné bolesti souvisejí s velice tragickou událostí, která se stala v mé rodině před 7 měsíci, se kterou se nedokážu vyrovnat. Nález z CT – L3/4  ploténka nesnížená homogenní s patrnou herniací neuroforaminozně vpravo 8 mm, L 4/5 ploténka homogenní, lehce snížená bez známek herniace, na skeletu lehce vyjádřeny artrotické změny přihrocení SI skloubení, menší návalky na malých kloubech s drobnými přihroceními, páteřní kanál i neurotoramina volné, recs neuroforaminozni herniace L3/4   vpravo. Také bych ráda věděla, co je SI skloubení a ty návalky. Moc vám děkuji za odpověď a také radu, co by bylo možné podniknout. Slyšela jsem o různých metodách jako Dornova aj.

MUDr. Marta Šimůnková:
Nález na CT vypovídá o tom, že se vysunula meziobratlová ploténka v páteři mezi třetím a čtvrtým bederním obratlem. SI skloubení je pevný kloub mezi křížovou kostí a pánví, návalky jsou kostní výrůstky, také se jim říká osteofyty. Ty provázejí artrotické změny všech kloubů, nejen páteřních (mezi malými ploškami na obratlích). Nález CT zcela vysvětluje vaše potíže, vyhřezlá ploténka může utlačovat nervy v páteřním kanálu – což bolí. Deprese navíc zhoršují vnímání bolesti (snižují tzv. práh bolesti).

Optimální by bylo, abyste se obrátila na neurologické pracoviště, kde se specializují na onemocnění páteře (například ÚVN ve Střešovicích, Nemocnice Na Homolce, ale jsou i další velmi dobrá neurologická oddělení). Raději bych se v tomto stadiu vyhnula všem alternativním metodám (jako je Dornova), ani fyzioterapie (rehabilitace a masáže) není v tomto akutním stadiu vhodná.