„Dlouhý, Široký, Bystrozraký“ aneb Týden štítné žlázy

Štítná žláza je řídící orgán metabolismu. Nejméně 1,5 miliardy obyvatel planety má zkušenosti s obtížemi s tímto orgánem. Předpokládá se, že více než polovina z nich o svém stavu neví. Poruchy jsou 8x častější u žen než u mužů a některé typy onemocnění mají zřetelně dědičný charakter.

V tomto týdnu od 18. do 22. května probíhá kampaň „Zmrznutí“

Uskuteční se v pěti městech republiky vždy ve 12 a 15 hodin. Na veřejném a velmi frekventovaném místě předem domluvená skupina osob ustane v určený čas v pohybu a ve strnulé pozici zůstane 3 minuty. Zapojit se mohou i kolemjdoucí. Cílem kampaně je upozornit širokou veřejnost, že patříme ve světové populaci mezi rizikovou krajinu co do procentního podílu nemocných štítnou žlázou.

Až ve svém městě potkáte hostesky v kostýmech Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, nedivte se:

  • Proč Dlouhý? Ne každý, kdo je štíhlý, žije zdravým životním stylem.
  • Proč Široký? Ne každý, kdo vypadá obézně, se přejídá a necvičí.
  • Proč Bystrozraký? Porucha štítné žlázy způsobuje vylézání očí z důlků.

Ti, kteří se k akci připojí a nejlépe vyjádří téma Dlouhý, Široký a Bystrozraký, získají odměnu.

V Praze už obyvatelé a návštěvníci města mohli zmrznutí vidět, případně se ho zúčastnit, před OC Arkády na Pankráci dnes v poledne a stejnou příležitost budou mít ještě v 15 hodin.

Další místa konání kampaně jsou tato:

  • Hradec Králové – 19. 5. 2009 – Náměstí 28. října
  • Plzeň – 20. 5. 2009 – ulice Bedřicha Smetany (Smetanovy sady)
  • Brno – 21. 5. 2009 – Náměstí Svobody
  • Ostrava – 22. 5. 2009 – ulice 28. října

Co následuje po rozmrznutí

Účastníci osloví kolemjdoucí s předem připravenými dotazníky. Na místě konání bude k dispozici stan s odborníkem (lékařem), který poskytne zájemcům další odborné informace.
Akce je zaměřena také na mládež a při jednotlivých akcích budou organizátoři spolupracovat se studenty odborných zdravotnických škol.

Tento urbanistický fenomén již úspěšně proběhl v mnoha velkoměstech (nejznámější Central Park a Trafalgar Square).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.