Chřipky nejen ptačí aneb sedm mýtů o virových chorobách

Díky panice se Češi začali zajímat nejen o možnost léčby, ale i prevenci chřipky. Televize a noviny denně přinášely mnoho často rozporuplných informací, takže se může zdát, že o chřipce už všichni všechno vědí. Zkrátka, že všechno bylo řečeno. Ověřte si, že jsou Vaše vědomosti o chřipce na úrovni.

 1. Dám-li se očkovat proti chřipce, nebudu mít celou zimu ani rýmu, ani kašel.

Nikoli. Musíme totiž odlišit pravou chřipku od tzv. chorob z nachlazení, které se projevují kýcháním, rýmou, kašlem a zvýšenou teplotou. To jsou onemocnění způsobené jinými viry (například adenoviry, RS viry, rhinoviry a dalšími). Proti těmto onemocněním se neoočkuje.

Říká se, že kdo měl pravou chřipku (lat. influenza), ten si ji už nikdy s jinou virovou chorobou nesplete. Začíná schváceností, zimnicí, třesavkou, horečkou, bolestí hlavy, svalů a kloubů. Přidává se suchý dráždivý kašel, později rýma. Horečnaté stadium trvá 2 až 5 dní, ale ještě dva až tři týdny může přetrvávat zvýšená únavnost. Uzdravení je však téměř pravidlem. Známe několik typů chřipky, které se liší průběhem. Například chřipka A (subtyp H1N1, nebo H3N2) může u oslabených jedinců (astmatiků, lidí s nemocemi srdce a plic, diabetiků, starých lidí atp.) probíhat jako velmi vážné onemocnění, které může mít i závažné komplikace (zápal plic, pohrudnice, srdečního svalu apod.) Naopak chřipka typu B probíhá obvykle velmi mírně. Proti chřipce A i B chřipce se očkuje a očkování chrání před nákazou po dobu 6 až 12 měsíců, v případě velmi virulentní („silné“) infekce pak poskytuje ochranu před nepříznivým průběhem onemocnění. Očkování proti chřipce však nechrání před infekcí jinými viry! To znamená, že i po očkování můžeme dostat takzvanou „chřipku“ – běžné virové onemocnění z nachlazení. 

 1. Prodělám-li chřipku, budu mít celý život dostatek protilátek a už neonemocním.

Není to pravda z několika důvodů. Proti chřipce neexistuje doživotní ochrana. Každý z nás se sice již s nějakým typem chřipky setkal, a měl šanci si utvořit protilátky, ale problém je v tom, že vlastnosti virů, které jsou dány jeho geny, se mohou i v průběhu jedné sezóny změnit. I „dobře známý“ subtyp například H1N1 (to jsou jakési povrchové znaky viru) může náhle změnit (v důsledku „výměny“ genetické informace s jiným virem) svou „sílu“ a „škodlivost“. 

 1. Očkovaný člověk nemůže chytit ptačí chřipku.

Ne, očkovaný by eventuálně při změně vlastností viru ptačí chřipky mohl onemocnět. Vakcína proti ptačí chřipce v současnosti není k dispozici. Očkuje se proti chřipce A (H1N1, H3N2) a chřipce B. Ptačí chřipka je typu A (všechny velké pandemie byly dosud vyvolány chřipkovým virem typu A), ale subtypu H5N1. Současné vakcíny proti ptačí chřipce nechrání. 

 1. Infikovaní tažní ptáci nemohou vyvolat pandemii u lidí.

Zcela správně, v současnosti nemohou. Virus ptačí chřipky (A H5N1) nemá schopnost uchytit se na lidských sliznicích a proniknout jimi do organismu. Chřipkou dokonce neonemocní všichni infikovaní ptáci. Například divoké kachny jsou většinou zdravými nosiči. Pro většinu domácí drůbeže je však ptačí chřipka smrtelná. V současnosti dochází k infekci lidí jen velmi vzácně. Doposud je známo necelých 120 případů na celém světě – převážně v jihovýchodní Asii. Většinou se jednalo o chovatele drůbeže, kteří nedodržovali hygienická opatření, eventuálně o konzumenty syrového drůbežího masa. Onemocnění probíhá až v 70 % případů smrtelně.  

 1. Ptačí chřipka se nepřenáší z člověka na člověka.

Ptačí chřipka se v současnosti opravdu z člověka na člověka nepřenáší. Jak už bylo řečeno, nyní jde spíše o problém veterinární (rozšíření mezi ptactvem), než problém lidské medicíny. 

 1. Proti ptačí chřipce působí běžná antibiotika.

Protože jde o virové onemocnění (viry jsou menší mikroorganismy než bakterie a neumějí se množit jinde, než v cizí buňce, kterou tímto zničí), nepůsobí na ně běžná antibiotika. Existují dva protivirové přípravky oseltamivir (populární Tamiflu v tabletách) a zanamivir (Relenza, která se vdechuje – v současnosti není v ČR dostupná), které jsou účinné proti chřipkovým virům, včetně A H5N1. Účinnost přípravku Tamiflu proti ptačí chřipce byla ověřena v laboratorních podmínkách a je stále velmi vysoká. Lze jej užívat i preventivně, a to až po dobu šesti týdnů.  

 1. Hrozba ptačí chřipky je velmi reálná.

Ne, není. Zatím se jedná o hypotetickou, ale nevyloučenou možnost vzniku pandemie chřipky A H5N1 u lidí. Aby k tomu došlo, musela by se změnit genová výbava viru tak, aby uměl proniknout sliznicemi do lidského organismu. Teoreticky by to připadalo v úvahu, kdyby se živočich, který je vnímavý jak k lidské, tak k ptačí chřipce, což je prase domácí, infikoval oběma viry najednou. V jeho těle by pak mohlo dojít k „výměně“ genetické informace a vzniklý virus by mohl „zdědit“ virulenci (schopnost rychlého šíření) lidského chřipkového viru a škodlivost – tedy schopnost vyvolat smrtelné onemocnění – od ptačího viru.

Zatím hygienikové tvrdí, že jediné, co lze předpovědět, je skutečnost, že pandemie chřipky přijde. Nikdo si netroufne předpovědět, jaký typ chřipkového viru pandemii vyvolá. Možná to bude A H1N1, A N3N2, možná B, či případně vzácnější C. Není zcela vyloučen ani ptačí virus (pozměněný A H5N1), či může dojít k vzniku (mutaci) jakéhokoli jiného více či méně nebezpečného viru.

Co dělat při chřipce

 • Fakt, že na nás nezbyl protivirový lék, není důvodem k panice. Zatím jsme přece přežili všechny chřipkové epidemie i bez Tamiflu. Pravděpodobnost, že nám hrozí ptačí chřipka, je zatím spíše hypotetická.

 • Při prvních příznacích ulehnout do postele. Nemocný organismus potřebuje klid, a také nebudeme šířit viry do širokého okolí!

 • Dbát na dostatečný příjem tekutin.

 • Horečku snižujeme antipyretiky (paracetamol), která současně mírní i bolesti hlavy, kloubů a svalů.

 • Vhodné jsou vitaminy, optimálně v přírodní formě (čerstvé ovocné šťávy, ovoce, zelenina).

 • Pokud horečka trvá déle než 5 dní, poradíme se s lékařem, může jít již o počínající komplikace. 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.