Probiotika pomáhají kojencům od střevních potíží, zkracují pláč

Z 210 na 20 minut denně se podle studií zkrátil pláč kojenců poté, co měsíc dostávali probiotické kapky. Probiotika obsahují bakterie prospívající zdraví, zabírají na novorozenecké koliky, zmírňují případnou alergii na mléčný cukr, posilují imunitu a snižují cholesterol v krvi. Kojenec má z probiotik užitek, i když je užívá kojicí matka, řekla dětská lékařka Ludmila Jeřábková.

„Kojené dítě dostává probiotika přirozenou cestou v mateřském mléce. Obsahují je už i některé druhy umělé výživy,“ uvedla. Takzvané přátelské bakterie osidlují trávicí trakt a pomáhají udržet rovnováhu střevní mikroflóry. A to například i v situaci, kdy dítě přestává být plně kojeno a začíná jíst příkrmy. Někdy tato změna může vyvolat zažívací potíže.

Probiotické bakterie se dostávají do trávicího traktu dítěte už při porodu, proto je podle Jeřábkové výhodnější, když ženy rodí klasickou cestou. Při porodu císařským řezem je dítě o tento vklad ochuzeno. Další dávky příznivých bakterií přijímá dítě od matky při kojení. „Má pak správné složení mikroflóry, což má význam pro jeho další život,“ řekla.

Probiotické kapky mohou dostávat už jednoměsíční kojenci, i urputná dětská kolika podle lékařky pak zhruba do čtyř dnů ustoupí. Koliky spojené s větry trápí děti zhruba do pěti měsíců věku, než začnou lézt a střevní plyny odcházejí přirozenou cestou samy.

Obohacení stravy o probiotika doporučila lékařka matkám ve chvíli, kdy selžou všechna známá opatření, jako kojit či krmit na dvakrát, aby strava zvolna procházela trávicím traktem, nechat dítě po krmení řádně odříhnout, aby mu spolykaný vzduch nenapínal střeva, masírovat bříško, dát mu na bříško teplý polštářek, napít fenyklového čaje a zavést rourku do konečníku, aby plyny odcházely.

Pak je podle lékařky odůvodněné použít probiotické kapky. Pokud je matka kupuje, tak v „kamenné“ lékárně, ne na tržišti, upozornila. Doplněk stravy totiž musí být uchováván za určitých teplotních podmínek, aby neztratil účinnost. Lékařka připomněla, že trávení úzce souvisí s pohodou dítěte. Pokud je v rodině křik a napětí a dítě se stresuje, tak na jeho trávicí potíže žádné kapky nezaberou, shrnula.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.