konzultace naměřených výsledků

Cholesterol není jen problém seniorů!

Přibližně před měsícem jsme brněnské a znojemské čtenáře zvali na  měření zdraví zdarma. Pod záštitou Flora Pro.activ se po celé naší republice měřil speciálně proškolený tým, na vybraných místech republiky, doplněný o zdravotní sestry a nutriční konzultanty, zjišťoval zájemcům množství tuku v těle, výši krevního tlaku, analyzoval složení těla pomocí InBody a měřil hladinu cholesterolu v krvi.

Nejvíc akce lákala ostravské. Naopak nejmenší zájem o měření byl zaznamenán v Králově Dvoře, kde nepřálo počasí.  Vyšetřeno bylo bez mála 2.500 osob. Tým tak odhalil u téměř poloviny proměřených lidí vyšší hladinu cholesterolu v krvi, a u 170 z nich dokonce doporučil rychlou návštěvu lékaře, protože pouze režimová opatření by jim ke snížení cholesterolu již nepomohla. Výsledky ukázaly, že nejlépe jsou na tom s cholesterolem Pražané. Nejhorších výsledků dosáhli obyvatelé Ostravy.

foto z akcí:

  RS-FPA-Znojmo-270615-BRS-FPA-Praha-030602015-3RS-FPA-Praha-05062015-2

Na onemocnění srdce a cév, která začínají obvykle právě zvýšenou hladinou cholesterolu, umírají častěji ženy než muži. Výsledek měření ukázal zvýšenou hladinu cholesterolu u 38 % žen. Mezi muži se potýká se zvýšeným cholesterolem každý třetí. Téměř kritické zdravotní riziko odhalilo měření u 9 % žen (124) a  46 mužů a těmto lidem byla doporučena obratná návštěva lékaře.

Hladina cholesterolu mimo normu byla odhalena u poměrně velkého počtu relativně mladých lidí.  Z 283 lidí ve věku do 30 let mělo vyšší hladinu cholesterolu 17 %. Případy velmi vysoké hladiny v této kategorii se vyskytly dva – v Jihlavě to byla 19letá žena a v Ostravě 24letá.

 

Víte, co je to cholesterol?

Cholesterol je látka tukové povahy, která je součástí každé naší buňky. Je důležitou stavební jednotkou nervů a některých hormonů. Většinu si ho organismus vyrábí sám, část pak přijímáme ve stravě.

 

Hladina cholesterolu v krvi

Doporučená hladina celkového cholesterolu v krvi je do 5,00 mmol/l (milimolů na litr). Hladina od 5,01 do 6,5 mmol/l je označována za zvýšenou. Lidé s touto hladinou cholesterolu by si měli více všímat svého jídelníčku a upravit svůj životní styl.

Nad 6,5 mmol/l je hladina označována jako riziková. Lidem s takto vysokým cholesterolem hrozí větší riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, proto by měli být v péči lékaře.

V případě zvýšené hodnoty je důležité znát nejen svůj celkový cholesterol, ale také tzv. hladinu „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Zvýšená hladina LDL cholesterolu (nad 3 mmol/l) totiž způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu v cévních stěnách, kde tvoří usazeniny. Cévy následně ztrácejí pružnost a dochází k zúžení cest pro  proudění krve.  HDL cholesterol má naopak ochrannou funkci, neboť krev zbavuje nadbytečného cholesterolu, který odvádí ho zpět do jater, kde je rozpouštěn a po té vylučován z těla.

Při zvýšené hladině cholesterolu je třeba upravit životosprávu a dodržováním zásad zdravého životního stylu se snažit o její snížení. Častým mýtem je přesvědčení, že je třeba hlídat pouze příjem cholesterolu. Denně bychom proto měli ve stravě přijmout max. 300 mg cholesterolu, v případě, že máme zvýšenou hladinu cholesterolu pak maximálně 200 mg denně. Ještě důležitější je ale zaměřit se na složení tuků, protože nevhodné tuky ovlivňují hladinu LDL cholesterolu v krvi.

 

Základy pestré vyvážené stravy

Změna životosprávy začíná úpravou jídelníčku. Při snižování hladiny cholesterolu je důležité nejen omezit jeho celkový denní příjem ve stravě. Musíme také dbát na kvantitu i kvalitu přijímaných tuků a pečlivě rozlišovat mezi jednotlivými druhy tuků, které do jídelníčku zařazujeme.

bad Špatné tuky (převažují v nich nasycené mastné kyseliny)

  • Uzeniny, tučné maso (s výjimkou tučných mořských ryb) a vnitřnosti

  • Plnotučné mléčné a smetanové výrobky, včetně sýrů a jogurtů

  • Máslo, sádlo

  • Sladké pečivo, dorty, sušenky a oplatky

  • Pochutiny, například čokoláda

  • 100 % palmový olej a kokosový tuk

 

googdDobré tuky (s převahou nenasycených mastných kyselin)

  • Řepkový, slunečnicový, lněný nebo olivový olej

  • Kvalitní margaríny s obsahem omega 3 a omega 6 mastných kyselin

  • Ořechy a semena (vlašské a lískové, sezamová semena, mandle)

  • Ryby – především tučnější druhy mořských ryb (losos, makrela)

 

Se změnou jídelníčku je vhodné přestat kouřit, pravidelně se hýbat (alespoň 30 minut denně) snížit nadváhu a omezit stres. Pravidelné cvičení zvyšuje hladinu „hodného“ HDL cholesterolu, snižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a pomáhá snižovat krevní tlak. Proto je pohyb vhodným doplňkem pestré vyvážené stravy.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.