Již jste mi několikrát dobře poradili a tak se na vás obracím s další prosbou.dělají se mi po těle takové bouličky, někdy velikosti borůvky, jindy velikosti třešně. Prvně se mi udělala již cca před 20-ti lety v třísle. Byla jsem odeslána na chirurgii kde mi to vyřízli. cca 2-3 roky byl klid a pak se mi udělala bulka na druhém třísle…opět chirurgie. Atak to jde celé roky. Stále mi trvrdili, že je to ze zarostlého chloupku po holení.v tříslech. Je to nepříjemné, bolí to, svědí to a když to praskne, tak to zapáchá jak hniloba. Jelikož jsem vystřídala několik různých lékařů a téměř všude mi tvrdili to stejné, tak jsem to více neřešila a vždy si to nechala vyříznout, cca celkem 7x.
Pokračování dotazu – Až když se mi bulka udělala na tváři kde to opravdu nevypadalo dobře, opět mě čekalo řezání. Neumíte si představit, jak má tvář vypadá. Dřív mi tam vadila bulka a nyní po zákroku tam mám děsnou jizvu, kde je vidět každý vpich od jehly. Kdo tomu rozumí, tak se diví, proč paní dr. použila příliš silnou. Jelikož na obličeji si nic neholím, přesto na obličeji mi po bulkách zůstávají nepěkné díry, jak od pletací jehlice. Již jsem byla i na imunologii, kde mi zjistili zlatého stafylokoka, dostala jsem již 2x autovakcínu, ale nic se nezlepšilo ani po letech. Již jsem to měla i na zádech, tam se též neholím. Bude mi 42 let a když jsem paní dr. řekla, že jsem takhle nevypadala ani v 15-ti, tak mi s úsměvem oznámila, že to bude tím, že kdybych si to odbyla tenkrát, mám dnes pokoj. Moc vtipný mi to nepřijde. Proto vás prosím o radu??? Co by to mohlo být?? Kam zajít??? Na koho se obrátit??? A zda se toho vůbec někdy zbavím, a nebo zda toho budu mít stále víc a víc:-( vám předem moc děkuji a přeji pěkný den.
Odpověď:
Pokud je imunologie v pořádku a nejste diabetička, pak jsou pravděpodobně na vině hormony – androgeny, tedy pohlavní mužské hormony, které se tvoří v malém množství i v každém ženském těle. Když je kůže k těmto hormonům citlivá, pak stoupá produkce kožního mazu a ucpávají se vývody mazových žlaz a z toho vznikají boláčky různé velikosti. Podle lokalizace může jít u vás (pouze můj odhad, k přesné diagnóze bych vás musela vidět) o tzv. akné inversa (boláčky se tvoří v tříslech, na hýždích, zádech) a jen občas v obličeji.
Optimální léčba je u dobrého kožního lékaře, pokud můžete užívat hormony (nemáte sklon k tvorbě žilních sraženin, nádor určitého typu nebo akutní jaterní či srdeční onemocnění), pak bych zkusila nějaký přípravek s cyproteron acetátem na 6 – 9 měsíců (Diane-35), nebo podle uvážení lékaře nějaký izotretinoin (Roaccutan) – celkově v tabletách, a vhodnou léčbu místní – to podle akutního stavu a projevů. Na léčbě podobných stavů se může podílet dermatolog, gynekolog či endokrinolog. Nutné je začít u dermatologa.