Ekzém je velice častým onemocněním. Jedná se o zánětlivou reakci kůže, která bývá vyvolaná škodlivinou nejrůznějšího původu. Kožní lékaři rozlišují několik typů ekzémů, z nichž se některé objeví a po čase zase zmizí. Větší potíž je však s těmi, ke kterým existuje celoživotní dispozice.
Mezi nimi je na jednom z čelných míst ekzém atopický (dětský, konstituční, vrozený). Atopií nazýváme vrozený sklon k mimořádné reakci pacienta na některé zcela běžné látky z prostředí. K atopickým onemocněním řadíme kromě ekzému ještě astma a sennou rýmu. V současnosti se odhaduje, že zhruba 10 – 15 % naší populace trpí atopickým ekzémem. Přesná příčina vzniku není známa. Obviňuje se zhoršené životní prostředí ve spojení s genetickými faktory. U značné části pacientů nacházíme charakteristické změny v tvorbě protilátek (zvýšení imunoglobulinů třídy E) a odchylná činnost některých bílých krvinek (tzv. T lymfocytů). Atopici bývají vnímavější k bakteriálním, virovým i plísňovým onemocněním. Častěji trpí kopřivkou, migrénou a ohraničeným vypadáváním vlasů.
Atopický ekzém obvykle začíná mezi 2. – 6. měsícem života. První projevy se objeví na tvářích a čele, odkud se rozšíří často na celé tělo. Kůže na postižených místech nejdříve zčervená, pak se na povrchu objeví malé pupínky a puchýřky. Další fází je mokvání a následná tvorba stroupků a šupin. Vyrážka je provázena úporným svěděním, které nutí kojence ke škrábání, což průběh ekzému ještě zhoršuje. Vývoj tohoto kojeneckého ekzému je těžko předvídatelný. Někdy zmizí do druhého roku života, jindy přejde do dětské formy.
U předškolních a školních dětí vypadá totiž atopický ekzém jinak. Vyrážka z obličeje mizí a přesouvá se do loketních a podkolennních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou. Kůže již nemokvá, ale je hrubá, drsná s oděrkami po škrábání, protože i tato forma ekzému silně svědí. Během prvních let školní docházky se zhojí asi 75 % pacientů. U zbývajících se může choroba objevit nebo zhoršit v období puberty. Kolem dvaceti let však ekzém zpravidla mizí. Jeho výskyt v dospělosti je poměrně vzácný. Choroba nemusí vždy probíhat „podle učebnice“, ale může se objevit kdykoli během života, nebo po prvních projevech v kojeneckém věku zůstane nadále „němá“. I když atopik nemá potíže, neznamená to, že je vyléčený. Atopie, tedy sklon reagovat nepřiměřeně na určité provokační momenty, je doživotní a vyléčit ji zatím neumíme. Není výjimkou, že projevy atopie se v průběhu života střídají – onemocnění začne jako ekzém, v předškolním věku se zahojí a objeví se astma nebo senná rýma.
Vložit komentář