Vánoční svátky jsou za námi a mnohým z nás Ježíšek nadělil vedle pěkných dárků i několik kil navíc. Rozhodnutí vkročit do nového roku se zdravějším či dietním stravováním na sebe nedalo dlouho čekat. Jak naše tělo naladit na nový režim, který přinese kýžené výsledky?
Zimní období přináší zklidnění, ohlédnutí se za starým rokem, vyrovnání se a uspořádání věcí tak, abychom mohli vykročit do nového. Fyzicky si žádá odpočinek, zásoby kvůli přežití a teplu a také dostatek spánku. Mírný, ale pravidelný pohyb zajistí dobrou funkci organismu.
Dobré trávení je základ
Naše tělo má vrozenou schopnost detoxikace. Ale pokud bylo jídla přes Vánoce příliš, potřebuje pomoc. Nejdůležitější je dobré trávení. Trávíme-li potravu dobře, získáváme dostatek živin a nepotřebujeme je ukládat ani se přejídat. Pro dobré trávení jsou důležitá střeva, játra, žaludek a slezina. Ledviny a lymfatický systém, plíce a kůže odvádějí z těla nežádoucí přebytky.
Trávení odlehčíme, pokud na nějakou dobu vynecháme alkohol, kávu, slazené nápoje, cukr, bílou mouku, uzeniny a konzervované potraviny. Doporučuje se také snížit příjem mléčných výrobků a masa. Vhodné je pak stravu doplnit pitím vody s citrónem, bylinných čajů, zeleného čaje a vody vůbec. Střeva si vyčistíme dostatečným příjmem obilovin, měly by tvořit asi třetinu naší stravy, nejlépe v celozrnné formě.
Dobrou funkci střev podpoří potraviny bohaté na enzymy, jako jsou různé kvašené zeleniny nebo sójová omáčka. Příznivě působí kořenová zelenina, zejména mrkev. Přímo proti ochabnutí střev se doporučuje brokolice. Dobrá pro trávení je i vláknina z tuhé zimní listové zeleniny jako kapusta a zelí. Z bylin se doporučuje například heřmánek, lopuch, mochna, řepík, šalvěj, saturejka, třezalka a další.
Játra posílíme kyselou chutí – můžete vyzkoušet třeba zelené výhonky (naklíčená čočka, řeřicha apod.) nebo vodu s citrónem. Pomáhá i červená řepa, ředkvičky a ředkve, zelí a pažitka. Z bylin využijeme pampelišku, šťovík, měsíček či rakytník. Z exotických potravin se doporučuje třeba kustovnice.
Žaludek potřebuje v tuto roční dobu převážně vařenou stravu, syrového co nejméně. Diety na salátech a jogurtech ochlazují zažívání, tím ho zpomalují a způsobují zvýšené ukládání tuků do zásoby i jojo efekt. Ideální jsou polévky a jídla z jednoho hrnce, kořenová a kulatá zelenina – cibule, dýně a přírodně sladká chuť. Pravidelně bychom měli jíst menší porce. Z bylin na správnou funkci žaludku pomáhá heřmánek, bazalka, dobromysl, hořčice, hřebíček, kmín a majoránka.
Pro ledviny jsou nejlepší mořské řasy, fazole adzuki, fazole vůbec, mořská sůl a mořské plody, dostatek tekutin a hlavně teplo. Dále i celer, chřest a zelená petrželka. Z bylin pak vrbovka, hluchavka, heřmánek, bříza, vřes a další.
Byliny a čaje, které pomohou
Při hubnutí pomáhají i některé přípravky a čaje, např. extrakt z ananasu, vinných hroznů a mořských řas, který má tlumit pocity hladu a zabraňovat ukládání tuku a vody v organismu. Také maté napomáhá k redukci váhy, tlumí totiž pocit hladu a stimuluje štěpení tuku v játrech, ve střevech a v podkožní tkáni. Při hubnutí se doporučuje pití zeleného čaje. Existují i různé hubnoucí čajové směsi, celkově se doporučuje při redukci hmotnosti více pít. Pití pomáhá detoxikaci a látkové výměně. Dost vody je také v polévkách a zelenině.
Hýbat bychom se měli natolik, abychom se zpotili. Pot totiž odvádí toxiny ven z těla. Stačí ale i rychlá chůze, nebo jakékoli fyzicky aktivnější cvičení. Čerstvý vzduch a zima při pohybu nevadí, v zimě se hubne dobře. Pomoci si můžeme i masážemi, zábaly, obklady, koupelemi.
Březová koupel při redukci váhy
Tato koupel je účinným pomocníkem při redukci váhy. Měla by trvat zhruba deset minut. Na koupel použijeme dvě až tři hrsti čerstvých březových listů na jeden litr a připravíme si pět až deset litrů odvaru, který vlijeme do vany s šedesáti až sto litry vody. Po koupeli se neutíráme, zabalíme se do županu a dynamicky se pohybujeme asi patnáct minut po místnosti. Koupel provádíme dvakrát, dle potřeby i třikrát týdně. Jako doplněk koupele podáváme ještě šest čajových lžiček otrub a tři čajové lžičky lněného semene denně a to i v dny, kdy koupel neprovádíme. Současně však musíme snížit příjem kalorií a přidat pravidelný pohyb.
Hubnoucí koupele? To je mi tedy novinka! To abych si v ní poseděla dost dlouho 🙂
Také mám pocit, že bych se v ní musela louhovat delší čas 🙂 Čím delší dobu strávíme ve vaně, tím kratší nám zbude na postávání u lednice!