Zablokovaná fibula

Otázka

Je mi 32 let a aktivně hraju fotbal. Už 3 měsíce mě bolí zadní část levého kolene, byl jsem u ortopeda a diagnóza zněla zablokovaná fibula. Začal jsem chodit na RHB a zašel k fyzioterapeutovi na odblokování, to bylo úspěšné, ale šel jsem na trénink a stále to hodně bolí, prosím Vás o radu, kdo mne zbaví bolesti, zda to jde řešit injekcí či prášky.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Po odblokování kloubu může bolest nějakou dobu přetrvávat. Chtělo by to klidový režim – o čemž vás měl ortoped informovat (jak dlouho koleno šetřit) a absolvovat sérii rehabilitačních cvičení k uvolnění svalstva kolem kloubu. Velmi důrazně však varuji před užíváním léků proti bolesti. Tím se odstraní jen bolest jako varovný signál, že kloub není v pořádku, dojde k dalšímu přetížení a poškození.
V koleni budou pravděpodobně také změny, které má na svědomí přetížení při sportu, které v počátečních stadiích nejsou vidět na rentgenu. Chtělo by to zřejmě sportovat s ortézou (zpevnění kloubu) a „opotřebovanou“ chrupavku se pokusit obnovit přípravky (volně prodejné) s chondroitinem glukosaminem a kyselinou hyaluronovou. V lékárně vám poradí. Další možností jsou injekce kyseliny hyaluronové přímo do kloubu. V případě poškozených vazů (což je další možnost příčiny bolestí) lze mnoho napravit artroskopicky. Bylo by velmi vhodné obrátit se na lékaře, který se orientuje na sportovní medicínu a dobrého ortopeda.
Zadní část kolene nejčastěji bolí při tzv. Bakerově cystě, což je takový váček v podkolenní jamce, který je vyplněný tekutinou a je spojen s kolenním kloubem. Často se vyskytuje po 30. roce u sportovců, ale tu by dobrý ortoped při vyšetření jistě diagnostikoval.