Mýty a fakta o klíšťatech a encefalitidě

Jaro už  přebralo vládu a spolu s ním začala, stejně jako každý rok, i sezóna klíšťat. Podle odborníků můžeme letos díky mírné zimě očekávat doslova „invazi“ těchto drobných živočichů. Jaké jsou nejčastější pověry, které o klíšťatech kolují?


Mýty vyvrací docent MUDr. Rastislav Maďar, který je odborným garantem center očkování a cestovní medicíny Avenier a členem Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.

 1. Mýtus – Klíště žije pouze v lese a skáče ze stromů.
  Fakta – Jedná se o dva z nejrozšířenějších mýtů. Pravdou je, že jsou lesy hlavním teritoriem klíšťat, to ale neznamená, že se s nimi nemůžeme setkat na zahrádkách, loukách, na procházce, v městských parcích nebo na březích rybníků. Klíště číhá všude a endemická je celá ČR.
 2. Mýtus – Po aplikaci repelentu jsem před klíštětem v bezpečí.
  Fakta – Ochrana pomocí repelentu není stoprocentní, ani pokud aplikujeme dostatečné množství. Účinná látka časem vyprchá a aplikaci je nutné opakovat v pravidelných intervalech. Navíc musí být repelent velmi pečlivě nanesen na každý kousek povrchu těla, protože klíště rádo hledá skulinky, kudy se k Vám dostat. Nelze se tedy spolehnout pouze na tento způsob prevence. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, ne však proti klíšťatům jako takovým, ale proti klíšťové encefalitidě, kterou přenášejí.
 3. Mýtus – Proti klíšťové encefalitidě se mohu nechat očkovat pouze v zimních měsících.
  Fakta – Podstoupit očkování je možné během celého roku. Rozdíl je pouze v intervalu mezi první a druhou dávkou. V zimě, díky snížené aktivitě klíšťat, je interval delší – od jednoho do tří měsíců, v teplých měsících roku se používá zrychlené očkovací schéma, které poskytne ochranu většině osob již za pouhé dva týdny po druhé dávce.
 4. Mýtus – Očkovat malé děti proti klíšťové encefalitidě se nesmí. Očkování příliš zatíží imunitu dítěte.
  Fakta – Právě děti se mohou od klíštěte nakazit velmi snadno, například při lezení v trávě nebo při kontaktu s domácími mazlíčky. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou k dostání také ve variantě určené dětem od jednoho roku. Vakcíny obsahují mrtvé viry, proto nemůže očkování zdravé dítě nijak ohrozit.
 5. Mýtus – Klíště jde pouze na člověka se sladkou krví.
  Fakta – Někteří lidé si myslí, že klíšťata jdou pouze na osoby se „sladkou“ krví.
  To je ale ohromný omyl. Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Klíště číhá ukryté na porostu, přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvilce přichytit na svého hostitele. Odpuzuje je pach repelentů, ty ale časem vyprchají, a poté člověk již není chráněný. Proto je důležitá prevence v podobě očkování proti klíšťové encefalitidě.
 6. Mýtus – Očkování má spoustu vedlejších účinků.
  Fakta – Očkovací látky, které se používají při očkování proti klíšťové encefalitidě, jsou prověřené více než 20letou praxí. Pokud se objeví nějaké nežádoucí účinky, jedná se většinou pouze o nezávažné projevy typu bolesti hlavy, únavy a zvýšené teploty, které za krátkou dobu odezní.
 7. Mýtus – Na světlé oblečení klíšťata nejdou.
  Fakta – Klíště nemá dostatečně vyvinutý zrak na to, aby ho odradilo světlé, tmavé či jinak barevné oblečení. Barva oblečení zde tedy nehraje důležitou roli. Na světlé látce ho pouze snáze zahlédnete a můžete ho rychleji odstranit.
 8. Mýtus – Důležité je očkovat hlavně děti, ty mají horší průběh klíšťové encefalitidy.
  Fakta – Očkování je důležité jak u dospělých, tak i u dětí. Jsou to však paradoxně právě senioři, kteří mají horší průběh klíšťové encefalitidy, a onemocnění může mít pro ně často závažné trvalé následky. Neočkujte tedy pouze svoje děti, ale myslete i na sebe.
 9. Mýtus – Očkování proti klíšťové encefalitidě je drahé.
  Fakta – Očkování proti klíšťové encefalitidě je investicí do zdraví v řádech několika korun denně. Cena vakcíny se aktuálně pohybuje okolo 800 Kč za 1 očkovací dávku. Letos na očkování proti klíšťové encefalitidě navíc přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR a to až ve výši 300 – 1 800 Kč.
 10. Mýtus – Nebezpečná klíšťata se nacházejí jen v některých oblastech ČR.
  Fakta – Infikovaná klíšťata se mohou v některých oblastech vyskytovat hojně. Nejvíce případů je zaznamenáno v jižních a západních Čechách, setkat se s nimi ale můžete na území celé republiky. Jejich aktivitu můžete sledovat například na webu Ministerstva zdravotnictví nebo Českého hydrometeorologického ústavu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.