Jde o boreliózu?

Otázka

Již 11. den mě bolí hlava. Neni to taková klasická bolest hlavy, ale spíše tlak do hlavy, který je do čela, zadní časti hlavy a očí. Občas se mi i motá hlava. Mám problémy s krční i bederní páteří. Bolí mě pod lopatkami a pod krkem vzadu mám až takové bolestivé boule na zádech. V práci sedím 8 hodin u PC. Mohlo by to být od páteře. Měla jsem ještě před 14 dny klíště. Červenou skvrnu nemám, žádné teploty apod. Ta hlava mi někdy i sama na chvíli přejde. Cítím i hodně tlak do očí. Byla jsem u lékaře kvůli strachu z klišťové encefalitidy. Paní doktorka mi ale říkala, že bych měla i jiné problémy. Tlak v hlavě začal 4 dny po přisátí klíštěte a stále trvá. Analgetika nepomáhají. Jsem už z toho nešťastná. Poradíme mi od čeho by to mohlo být? K paní doktorce mám přijít až za 14 dní na krev na boreliozu. Děkuji a přeji krásný den.

Odpověď


Přece jen bych tu klíšťovou encefalitidu radila vyloučit. Ona se v první fázi projevuje jako lehká „chřipka“ s bolestmi hlavy a jinými i nespecifickými příznaky. Po třech týdnech se pak projeví až „klasickými“ neurologickými příznaky, včetně obrn, které někdy jsou i trvalého charakteru.

Při tom, co popisujete, by bylo vhodné udělat vyšetření očního pozadí (kvůli možnému zvýšenému tlaku uvnitř lebky) a neurologické vyšetření. Druhou možností je obrátit se přímo na infekční (ambulanci, oddělení). Jste-li z Prahy, pak infekční klinika na Bulovce. Řekněte, že jste měla klíště, že vás bolí hlava a máte závratě, ale že obvodní lékařka příznaky podceňuje. A nenechte se odbýt, možná budou zpočátku trochu nevrlí – takoví jsou. Když tak se obraťte přímo na primářku Hanu Roháčovou. Kdyby byl problém, napište, vymyslíme něco dále.