Otravné klíště, které se dosud nezasálo ke kůži.

A zase ta klíšťata….

Vzhledem k současným teplotám kolem 20°C mají klíšťata velice příznivé podmínky. Výhled výskytu klíšťat je velice nepříznivý i z hlediska celkové proočkovanosti Českého národa (pouze kolem 23 % populace). V loňském roce onemocnělo nebezpečnou klíšťovou encefalitidou 410 osob.

Návod jak odstranit klíšťata

 

 

Návod na odstranění klíštěte

kliknutím na obr. zvětšit

Víte…, že…

pejsek u veterináře

Klíště může nakazit i vašeho čtyřnohého miláčka?

Nikoli klíšťovou encefalitidou, tou se pes nenakazí,

ale lymeskou boreliózou, která je na léčbu horší.

 

 

Nebezpečná klíšťata

Nebezpečí napadení klíštětem nezávisí, jak by se mohlo zdát, pouze na celkovém počtu klíšťat, které se v dané lokalitě vyskytují. Odborníci mluví také o takzvané aktivitě klíšťat. Čím je jejich aktivita vyšší, tím více klíšťat je v danou chvíli připraveno k napadení hostitele, ať už jde o člověka, nebo zvíře.

Riziko, že si s sebou domů přineseme nejen nezvaného společníka, ale také nákazy klíšťaty přenášenými, jako je klíšťová encefalitida nebo lymeská borelióza se s aktivitou klíšťat zvyšuje.

 

 

Počet hlášených onemocnění klíšťovou encefalitidou a nemocnost na 100 000 obyvatel

Kraj Počet případů celkem Nemocnost KE na 100 000 osob
Praha

33

2,6

Středočeský kraj

36

2,8

Jihočeský kraj

64

10,1

Plzeňský kraj

35

6,1

Karlovarský kraj

12

4,0

Ústecký kraj

39

4,7

Liberecký kraj

10

2,3

Královéhradecký kraj

4

0,7

Pardubický kraj

19

3,7

Kraj Vysočina

43

8,4

Jihomoravský kraj

31

2,7

Olomoucký kraj

35

5,5

Zlínský kraj

16

2,7

Moravskoslezský kraj

33

2,7

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.