Loni onemocnělo klíšťovou encefalitidou asi 630 lidí

Loni podle statistik onemocnělo klíšťovou encefalitidou 631 lidí, což bylo o 85 případů více než v předchozím roce. Z dlouhodobějšího hlediska je to číslo spíš průměrné, řekl primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. Podle něho encefalitida ohrožuje nejvíce starší lidi, kteří však zanedbávají očkování. Podle statistik loni kvůli tomuto onemocnění zemřeli tři lidé, všichni muži nad padesát let.

Počet očkovaných proti klíšťové encefalitidě je v České republice stále velmi málo, podle Chmelíka je očkováním chráněno jen 17 procent Čechů. „Na nemoc neexistuje specifická léčba, není žádné virostatikum, které by zastavilo šíření viru,“ upozornila Věra Štruncová z infekční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.
„V léčbě pouze převádíme pacienty přes nejhorší projevy onemocnění. Snižujeme horečky, zmírňujeme kruté bolesti hlavy, pomáháme s výživou,“ řekla. Zotavování trvá dlouho a je zatíženo velkým procentem trvalých následků. Podle lékařky nemoc ubere minimálně tři měsíce aktivního života. Stanovení diagnózy je podle ní obtížné, možné je až v rozvinuté fázi nemoci zjišťováním přítomnosti protilátek v těle.
Nejvíce jsou očkováni mladí lidé do 20 let, ale u starších lidí je onemocnění častější a má horší následky, řekl Chmelík, který je zároveň členem Mezinárodní expertní skupiny pro klíšťovou encefalitidu. Podle něho u 40 procent pacientů v českobudějovické nemocnici zaznamenali dezorientaci a u 12 procent obrny.
Podle lékařů může takové onemocnění znamenat osobní i profesní tragédii. Každý rok někdo zemře, někdo zůstane ochrnutý v produktivním věku, řekla Štruncová. Uvedla příklad pacienta, jehož péče už stála 1,4 milionu korun, nikdy se nevrátí domů a nikdy se nevrátí ke svému povolání středoškolského profesora.
Od roku 2008 podle lékařky každá pojišťovna v rámci preventivního balíčku přispívá na různé typy očkování 500 korun ročně, někdy i 1000 korun. Očkuje se ve třech dávkách v průběhu jednoho roku, jedna vakcína stojí asi 500 korun, s aplikací 600 korun.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.