Češi patří v Evropské unii ke špičkám v technologiích spojených s užíváním jednotného evropského čísla tísňového volání 112. Dokazuje to cena, kterou v Bruselu převzali zástupci Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR), který v Česku linku 112 obsluhuje.
Asociace evropského čísla tísňového volání (EENA) Čechům předala ocenění v jedné z kategorií takzvané Ceny 112 za systémové a technologické řešení tísňové linky v Česku a za pokrok při zavádění automatizovaného tísňové volání z vozidel (eCall).
Pomocí čísla 112 se lidé ve všech státech sedmadvacetičlenného bloku mohou v nouzi dovolat záchranářů. Předávání cen se uskutečnilo v předvečer Evropského dne tísňové linky 112. EENA vedle Čechů předala ocenění v různých kategoriích dalším deseti záchranným sborům z různých členských zemí EU.
„(Ocenění) je pro nás potvrzení toho, že české technické a organizační zajištění v oblasti tísňového volání je v Evropě vysoce oceňováno a může sloužit jako příklad pro jiné státy. Naše statistiky dokládají, že čeští občané již znají výhody linky 112 a plně ji využívají,“ uvedl ředitel odboru operačního řízení HZS ČR Luděk Prudil. Podle něj mají čeští záchranáři k dispozici zejména velmi profesionální lokalizační systém, který je schopen při volání z pevné linky i z mobilu poměrně přesně určit místo, kde se volající nachází. Na vývoji této technologie se podle něj podílejí Češi a ne každý členský stát EU ji má k dispozici.
Jedenáctý únor byl letos vyhlášen Evropským dnem 112. Od tohoto dne se tradice zavede každoročně. Zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU totiž 11. 2. v Bruselu slavnostně podepíšou trojstrannou deklaraci, ve které oficiálně ustanoví 11. únor Evropským dnem jednotné tísňové linky 112.
Pomoci zpopularizovat linku 112 u evropské veřejnosti, především u mládeže, má i logo s názvem Kočka 112 z dílny kreslíře a humoristy Philippa Gelucka. Je na něm znázorněna velká kočka s mobilním telefonem, u jejichž nohou leží zraněná a nemohoucí myš. Kočce jde od hlavy bublina s číslem 112.
Vložit komentář