Čeští hasiči oceněni v Bruselu za obsluhování tísňové linky 112

Češi patří v Evropské unii ke špičkám v technologiích spojených s užíváním jednotného evropského čísla tísňového volání 112. Dokazuje to cena, kterou v Bruselu převzali zástupci Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR), který v Česku linku 112 obsluhuje.

Asociace evropského čísla tísňového volání (EENA) Čechům předala ocenění v jedné z kategorií takzvané Ceny 112 za systémové a technologické řešení tísňové linky v Česku a za pokrok při zavádění automatizovaného tísňové volání z vozidel (eCall).
Pomocí čísla 112 se lidé ve všech státech sedmadvacetičlenného bloku mohou v nouzi dovolat záchranářů. Předávání cen se uskutečnilo v předvečer Evropského dne tísňové linky 112. EENA vedle Čechů předala ocenění v různých kategoriích dalším deseti záchranným sborům z různých členských zemí EU.
„(Ocenění) je pro nás potvrzení toho, že české technické a organizační zajištění v oblasti tísňového volání je v Evropě vysoce oceňováno a může sloužit jako příklad pro jiné státy. Naše statistiky dokládají, že čeští občané již znají výhody linky 112 a plně ji využívají,“ uvedl ředitel odboru operačního řízení HZS ČR Luděk Prudil. Podle něj mají čeští záchranáři k dispozici zejména velmi profesionální lokalizační systém, který je schopen při volání z pevné linky i z mobilu poměrně přesně určit místo, kde se volající nachází. Na vývoji této technologie se podle něj podílejí Češi a ne každý členský stát EU ji má k dispozici.
Jedenáctý únor byl letos vyhlášen Evropským dnem 112. Od tohoto dne se tradice zavede každoročně. Zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU totiž 11. 2. v Bruselu slavnostně podepíšou trojstrannou deklaraci, ve které oficiálně ustanoví 11. únor Evropským dnem jednotné tísňové linky 112.
Pomoci zpopularizovat linku 112 u evropské veřejnosti, především u mládeže, má i logo s názvem Kočka 112 z dílny kreslíře a humoristy Philippa Gelucka. Je na něm znázorněna velká kočka s mobilním telefonem, u jejichž nohou leží zraněná a nemohoucí myš. Kočce jde od hlavy bublina s číslem 112.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.