Zdravá a krásná v létě

Mnoho měsíců se těšíme, až nás prohřejí pravé letní sluneční paprsky. Dodávají tělu energii, povzbuzují dobou náladu, propůjčují tělu atraktivní bronzovou barvu. Ale mají také nežádoucí působení. Urychlují tvorbu škodlivých volných radikálů, které poškozují buňky a podílejí se na vzniku mnoha chorob. Nic naplat, s přibývajícími lety sluníčko čím dál rychleji „vysušuje“ kůži a podporuje vznik vrásek.

Zavřít se před sluníčkem? Nikoli, potřebujeme jeho paprsky, protože na druhou stranu jejich vlivem vzniká v kůži z provitaminů účinný vitamin D, který je nutný pro správnou stavbu kostí. Jak poslední výzkumy naznačují, vitamin D má v těle prospěšných účinků – podílí se na dobré koordinaci pohybů, zlepšuje schopnost učení a má i protirakovinné působení. Jak to jen všechno skloubit, abychom měli ze sluníčka jen samý prospěch?

Můžeme užívat kyselinu fytinovou s prokázanými antioxidačními účinky.

Fyziologická funkce kyseliny phytinové spočívá v tom, že „přesouvá“ železo z buňky ve formě, která ji chrání před možným toxickým účinkem tvorby volných radikálů. Kyselina phytinová slouží jako zdroj fosfátu v organismu. Ve střevě se rozkládá se na myo-inositol a fosforečné sloučeniny. V této souvislosti se hovoří o systému kyseliny phytinové.

Lidské tělo obsahuje kolem 40 g myo-inositolu. Tato látka zastává úlohu důležitého růstového faktoru. Na základě tohoto mechanismu účinku lze myo-inositol zařadit do skupiny B-vitaminů (vitamin В8).

Fungování buněk, je řízeno složitým systémem, v němž hraje myo-inositol velmi důležitou úlohu. Je součástí systémů, které se v buňce podílí na přenosu informací a řízení metabolizmu.

Na lidský organizmus má především následující účinky:

  • mohutný antioxidační efekt

  • regulace látkové výměny

  • posiluje imunitní systém

  • zlepšuje tvorbu kostní tkání

  • snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění

  • zlepšuje a zesiluje intenzitu a stabilitu pozornosti

  • zvyšuje výkonnost – duševní i fyzickou,

  • snižuje pocit únavy a vyčerpanosti (akutní a chronické).

Kyselinu fytinovou si můžeme koupit v lékárně jako koncentrát toho nejlepšího ze semen slunečnic (přípravek Phytin/Fytin) ve farmaceutické kvalitě. Jedna tableta Phytinu obsahuje 250 mg kyseliny phytinové.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.