CNN: Mohou kancelářští psi snížit stres na pracovišti?

Pokud vás zajímá, jak na pracovišti zlepšit morálku, podpořit spolupráci a snížit stres a přitom neutratit moc peněz, možná byste měli uvažovat o kancelářském psovi, napsal zpravodajský server CNN.

Podle šéfky architektonické kanceláře ve východním Londýně Vivian Chanové dlouhosrstý teriér Tiger pracovní morálce prospívá. „Architektura je celkem stresová věc, takže mít někde kolem psa je velmi terapeutické,“ říká. „Když si třeba voláme s obtížným klientem, někdy si o tom pak povídáme s Tigerem. Není možné být úplně vážný, když Tiger skáče mezi židlemi.“

V sousední společnosti vytvářející internetové stránky a aplikace doprovází svého majitele každý den do práce čtyřletá border kolie. Projektová manažerka Imke Siefkesová říká, že Rabobi (pavoučí muž v jazyce jihoafrického národa Xhosů) nedělá žádné problémy. Sám se venčí v nedalekém parku, když jdou pracovníci kouřit, a dokonce se mu podařilo získat na svou stranu zaměstnance trpící alergiemi a strachem ze psů.

„Jeho přítomnost je dost uklidňující,“ říká Siefkesová. „Je přátelský a vytváří přátelskou atmosféru.“

Podle přípravné studie vědců z ekonomické fakulty Univerzity virginského společenství zveřejněné v březnu v odborném časopise International Journal of Workplace Health Management mohou tak zaměstnanci, kteří přivedou do práce psa, omezit míru stresu během dne a zvýšit pracovní spokojenost svou i ostatních.

Profesor managementu Randolph Barker, který je sám milovníkem psů, sledoval míru stresu pracovníků ve firmě zabývající se maloobchodem a výrobou, kam psi smí už 14 let. Ve společnosti se 450 až 550 pracovníky se na pracovišti dlouhém asi pět až sedm fotbalových hřišť běžně vyskytovalo 20 až 30 psů, říká Barker.

Vědci zkoumali vzorek 76 zaměstnanců. Někteří z nich si vodili do práce psy, jiní ne a další psa neměli. Výzkum ukázal, že všichni den začínali s nízkou hladinou hormonu kortizolu uvolňovaného ve stresu, ale ti, kteří si psa s sebou do práce nevzali, měli na konci pracovního dne podstatně vyšší míru stresu. Zaměstnanci, kteří s sebou psy měli, vykazovali po celý den nízkou hladinu stresu a přibližně polovina této skupiny měla pocit, že psi jsou důležití pro jejich produktivitu práce. Ze zbývajících dvou skupin bez psů mělo 80 procent lidí za to, že psi na pracovišti nemají negativní vliv na produktivitu práce.

Všichni účastníci studie hodnotili pracovní spokojenost vyšší, než je průměr v daném odvětví. Barker také zjistil, že psi jsou patrně „komunikačními hybateli“, tedy podněcují komunikaci mezi zaměstnanci.

Psi jsou kvůli svému terapeutickému účinku dlouhou dobu využíváni v zotavovnách, v hospicích, v pohřebních ústavech nebo v oblastech katastrof. V USA mohou u soudů pomáhat utěšit svědky při výpovědích, které by mohly způsobit trauma.

Za tímto léčebným efektem by mohlo být chemické vysvětlení. Výzkumníci zjistili, že vzájemné reakce mezi psy a jejich pány, i třeba jen pohled z očí do očí, může zvýšit hladiny „hormonu štěstí“ oxytocinu.

Je také možné, že kancelářský pes by mohl mezi pracovníky vyvolat pocit smečky. Psychologové ze Středomichiganské univerzity v roce 2010 provedli sérii experimentů, aby zjistili vliv přítomnosti psů na skupinovou práci. Spárované skupiny dostaly úkol, při kterém měly vymýšlet nápady a shodnout se na tom, který z těchto nápadů je nejlepší. Další skupiny dostaly úlohy takzvaného vězňova dilematu, ve kterém mají pracovníci rozhodnout, jestli „prásknou“ své spojence v hypotetickém zločinu, čímž se vyhodnocuje míra spolupráce.

Vědecký tým zjistil, že ti, kdo měli v prvním experimentu v místnosti psa, hodnotili své kolegy výše z hlediska důvěry, skupinové soudržnosti a důvěrnosti. Ve druhém experimentu byla u zkoumaných skupin se psem o 30 procent menší pravděpodobnost, že budou donášet.

Může se zdát, že kancelářští psi jsou otázkou jen malých společností. Vítanými hosty jsou ale i v některých velkých organizacích jako internetový gigant Google, který se sám označil za „psí společnost“.

Jedna odpověď k “CNN: Mohou kancelářští psi snížit stres na pracovišti?”

  1. Osobně mám psy moc rád, tak bych se jistě takové možnosti nebránil. Otázkou je kolik českých firem by bylo ochotných na to přistoupit…

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.