Psychika má zásadní vliv na to, zda člověk dokáže zhubnout

Psychika má podle psychologa Jeronýma Klimeše zásadní vliv na to, zda bude člověk tloustnout a nedokáže nadbytečná kila shodit. Hubnutí začíná v hlavě. Člověk si musí dát reálné cíle, dobře si načasovat dobu hubnutí a mít motivaci, řekl Klimeš. Zásadní je podle něj změna životního stylu, člověk by měl tuto změnu brát jako něco pozitivního ve svém životě.

V Česku má podle průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) kila navíc přes polovinu dospělých. Z nich 34 procent překračuje ideální váhu jen mírně, mají nadváhu, a 21 procent je obézních. Nadbytečná kila se pro ně stávají vážným zdravotním problémem.

Klimeš připomněl, že nejlepší obranou proti obezitě je prevence. Člověk by se měl pochválit za to, že se vyhnul příležitosti se nacpat. Možná tak nezhubne, ale určitě nepřibere. „Chce to změnit přístup starších generací, aby nevítaly hosty chlebíčky a svíčkovou,“ podotkl.

Pokud člověk už má kila navíc a chce zhubnout, měl by si podle psychologa hlavně uvědomit, že jídlo je, stejně jako alkohol, kouření a jiné drogy, součástí jeho životního stylu a myšlení. Funguje jako manévr, kterým se zklidňuje. Musí se tedy přesměrovat na jiné způsoby uspokojení svých potřeb a změnit také způsob trávení volného času.

Když chce člověk zhubnout, měl by si především ujasnit proč – pro zlepšení zdraví, krásu či ze společenských důvodů. Měl by si start hubnutí správně načasovat – neměl by začínat v období stresů v práci či soukromém životě, během nemoci nebo po rozchodu s partnerem. „Člověk potřebuje sílu na boj s přebytečnými kilogramy a té se mu v těchto situacích nemusí dostávat,“ vysvětlil.

Pro zdravého člověka je podle Klimeše reálný cíl hubnout 0,5 až kilogram týdně. Kdo chce hubnout rychleji, nevydrží to, hrozí jojo efekt, tedy že vše rychle znovu nabere. Dalším úskalím podle psychologa je nevyvážený vztah k jídlu, projevuje se přejídáním, hltáním a kompenzací stresu jídlem. Klimeš radí dát si na talíř přiměřenou porci a nepřidávat si. „Rychlí jedlíci by měli zkusit zpomalit například tak, že si jídlo naporcují na malé kousky, či jedí za pomoci čínských hůlek,“ řekl.

Psycholog připomněl, že kdo chce zdravě zhubnout, musí se také začít hýbat. S přibývajícími kilogramy je pohyb stále nepříjemnější, a tak přinejmenším na počátku, než se dostaví první úspěchy, se člověk musí do pohybu nutit. Rady pro zdravé hubnutí, kdy se člověk naučí lépe jíst a více se hýbat, nabízí VZP ve vzdělávacím projektu Žij zdravě.

Jedna odpověď k “Psychika má zásadní vliv na to, zda člověk dokáže zhubnout”

  1. ragauian 1.7.2015 18:49

    problémy kolem, anorexie, bulimie i nadváhy mají společného jmenovatele… říci tímto problémem postižené, že se má pochválit za to, že se vyhne příležitosti se nacpat, to nestačí… člověk je duální bytost, je tedy spojením fyzického člověka z lůna této přírody a duchovního člověka stvořeného Bohem… u těchhle dívek a žen duchovní vědomí /čisté, nádherné/ nemiluje partnerské vědomí svého těla /zvíře v sobě/… když je tohle vědomí fyzického člověka, které v podstatě řídí chod fyzického těla, trpí dlouhodobě neláskou svého ducha /člověk nemá rád sám sebe/, je stresováno a řeší to přejídáním… u bulimie a anorexie je to zase neláska ducha k tělu, které není podle jeho představ… je třeba postižené naučit skutečné bezpodmínečné lásce k sobě a pak je situace poměrně lehce řešitelná… psychologové a psychiatři se svojí vědou a vírou v jedinou fyzickou rovinu bytí jsou tak trochu mimo mísu.

    admin: Komentáře pod články neslouží k sebeprezentaci ani reklamě. Pro tyto účely využijte inzerci na našich stránkách více zde.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.