Pití alkoholu v těhotenství škodí dětem asi více, než se myslelo

Zdravotní poškození dětí matek, které v těhotenství pravidelně konzumovaly alkohol, jsou patrně různorodější, než se dosud předpokládalo. Většina potomků těchto matek sice nevykazuje typické vnější příznaky fetálního alkoholového syndromu (FAS), počet poruch centrálního nervového systému (CNS) je však u těchto dětí znepokojivě vysoký. Vyplývá to podle DPA z výzkumu amerických vědců zveřejněného v odborném časopise Alcoholism: Clinical & Experimental Research. 

Vědci z týmu kolem Devona Kuehna a Edwarda Rileye z Národního institutu zdraví (NIH) v americké Bethesdě vybrali pro účely svého projektu v Chile z 10.000 těhotných žen 101 osob. Tyto nastávající matky pily nejméně čtyři alkoholické nápoje denně (množství 48 gramů alkoholu) . Toto množství odpovídá asi osmi skleničkám kořalky. Pro porovnání sledovaných hodnot byla sestavena i kontrolní skupina 101 žen, které během těhotenství abstinovaly.

FAS je soubor tělesných a mentálních vývojových vad lidského plodu, které vznikají následkem příliš velké konzumace alkoholických nápojů v těhotenství.

Vystavení nenarozených dětí alkoholu je podle názoru odborníků nejčastější příčinou poruch intelektu v západním světě. V USA a v Evropě vzniká fetální alkoholový syndrom u asi 0,2-1,5 narozených dětí z 1000.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.