Probiotika pro sportovce volně dostupné v lékárnách? Ano, už je to možné. Lidem, kteří rádi celoročně sportují, svítá naděje, že zlepší výkony a vyhnou se virózám a střevním chorobám. Na trhu jsou totiž nově probiotika s minerály, speciálně vyvinutá pro fyzicky aktivní jedince – a ty právě nyní testují stovky profesionálních sportovců.
Probiotika a jejich účinky pomohly sportovcům. „Letos se našim hráčům zcela vyhnuly plicní onemocnění, chřipky, či třídenní virózy, což se nám nyní, když bojujeme o místo v nejvyšší soutěži, hodí. Vyzkoušel jsem si to i na sobě – zatím jsem nevzal kapesník do ruky,“ říká Martin Pavelec, manažer basketbalového týmu mmcité Brno.
Tento trend potvrzuje také florbalový reprezentační útočník, bronzový medailista z MS 2014, vítěz kanadského bodování sezóny 2014/15 Tom Ondrušek. „Vnímám větší odolnost, zlepšila se mi imunita. V minulé sezóně jsem prodělal virové onemocnění, které pak negativně ovlivnilo výkonnost ve zbytku sezóny. Od té doby co pravidelně užívám tento přípravek, tak se mi podobná onemocnění vyhýbají, nevypadl jsem z tréninku, mohu se kontinuálně připravovat a cítím se tak o mnoho lépe,“ uvedl.
Probiotika a jejich výhody
Tato probiotika jsou už nyní volně dostupné v lékárnách a těm, kteří se chtějí hýbat bez ohledu na počasí, mohou ulehčit život. „Probiotika pomáhají vstřebávat ionty a minerály, které jsou pro fyzicky aktivní jedince nepostradatelné, zároveň pomáhají v syntéze některých vitaminů, především skupiny B.
Klinické studie prokázaly, že sportovci, kteří užívají probiotické doplňky stravy, méně trpí infekcemi horních cest dýchacích a gastrointestinálními nemocemi,“ vysvětlil MUDr. Jiří Neumann, lékař české atletické reprezentace a člen lékařské komise Českého olympijského výboru.
Profesionálové testují probiotika
Do testování probiotik s minerály jsou zapojeni fotbalisté, basketbalisté, florbalisté, volejbalisté či házenkáři. „Probiotika našim hráčům pomáhají lépe snášet léčbu medikamenty při různých zraněních. Významnou úlohu hrají v léčbě zažívacích problémů, ať jsou to různé střevní obtíže a chřipky,“ poznamenal fyzioterapeut A týmu FC Zbrojovka Brno – Jiří Stejskal.
Podle MUDr. Jiřího Neumana testovaný přípravek obsahuje kromě probiotik také zinek a hořčík a vitaminy B1 a B6, tedy minerály, které jedinec se zvýšenou pohybovou aktivitou nutně potřebuje k výkonu a dobré regeneraci. „Ve chvíli, kdy sportovce přepadne průjem, či viróza, což se při cestách do zahraničí děje poměrně často, odchází tyto potřebné látky z těla ven. Zvyšuje se riziko svalových a šlachových úrazů, klesá výkonnost. Z potravy není možné potřebné množství vyzískat a pro prevenci či následnou rychlou regeneraci lze látky doplnit pouze takovým přípravkem,“ doplnil Neumann. „V případě, že sportovec už například průjmem trpí, zkracuje kvalitní probiotikum dobu léčby z obvyklých 3 až 5 dnů na 36 – 48 hodin.“
Vložit komentář