Genitální bradavičky a sexuální život

Otázka

Obracím se na vás s problémem, který nastal u mé přítelkyně. V době kdy jsme spolu začali chodit jsme u ní řešili výskyt bradaviček. Já je neměl, ale pro jistotu jsem si zašel na kožní, kde mi řekli, že jsem v pořádku. Přítelkyně byla u gynekologa a ten jí předepsal vodičku, po které bradavičky zmizely. Asi tak po třech měsících se jí bradavičky opět objevily, doktor jí opět předepsal vodičku a přítelkyně se nechala očkovat proti rakovině děložního čípku. I když já jsem bradavičky neměl pro jistotu jsem vyhledal pomoc urologa, ten mi řekl, že jsem v pořádku. Žádal jsem ho, aby mi udělal odběr krve na papilomavirus, ale řekl mi, že to není potřeba, že virus v těle mám, ale u mužů se to nijak neléčí. Je mi jasné že virus v těle máme oba, ale mě se bradavičky nevyskytly. Je možné, ze si nemoc předáváme a proto se přítelkyni bradavičky vrátily? A dá se s tím něco dělat abychom spolu mohli mít normální sexuální život bez toho, aby se jí bradavičky vracely? Ona už je z toho úplně zoufalá a neví co má dělat.

Odpověď

S některým typem lidského papilomaviru, který vyvolává genitální bradavičky, se setká naprostá většina sexuálně aktivních lidí. U někoho dojde k projevům, u většiny lidí nikoli. Virus přetrvává v buňkách kůže a sliznic, dokud ho imunitní systém nezlikviduje. V té době má většina léčebných postupů jen dočasný efekt (chirurgické metody i aplikace Wartecu), bradavičky se prostě rády vrací. Nejúčinnější (a nejdražší a nehrazená) je Aldara, která definitivně odstraní bradavičky v 80 % případů. Obsahuje imiquimod, účinnou látku, která ovlivňuje právě kožní imunitní reakci.

K očkování – pokud se přítelkyně dala očkovat kvadrivalentní vakcínou (Silgard) měla by být chráněna před reinfekcí, očkovat se můžete dát i vy. Silgard je určen i pro chlace a muže. Budate tak „bezpečným“ partnerem nejen z hlediska bradaviček, ale i HPV, které působí rakovinu děložního čípku, zevního genitálu (i u mužů) a konečníku.

V současnosti bych možnost reinfekce však vůbec neřešila. Vím a chápu, že vás to oba trápí, je to nepříjemné, ale nikoli „smrtelné“. Můžete mít spolu normální sex, možná se už organizmus vaší partnerky s HPV vypořádal, pokud se bradavičky objeví znovu, pak požádejte o předpis Aldary.