Třetí tisíciletí zpestřuje paletu možností

Už přes 50 let se snaží vědci vynalézt dokonalou antikoncepci, která nebude mít žádné nežádoucí účinky. Taková sice dosud neexistuje, ale nežádoucí účinky jsou u moderních přípravků sníženy na minimum. Navíc se mohou pochlubit řadou výhod.

Dávky estrogenu se z původních 150 mikrogramů snížily na dnešních 15 – 35. To v praxi znamená, že dnes žena za celý měsíc dostane zhruba takový přísun tohoto hormonu, jako dříve za den. Přišel vývoj nových gestagenů, které mají pozitivní vliv na zdraví, pocity a sexuální život. K velice šetrným gestagenům patří především ty, které mají tzv. antiandrogenní účinky – tj. blokují účinky mužských pohlavních hormonů, které se tvoří i v každém zdravém ženském těle a které jsou právě zodpovědné za výskyt mastné pleti a akné. Jde konkrétně o dienogest (Jeanine), chlormadinon acetát (Belara), drospirenon (Yadine, Yasminelle, YAZ). Cyproteron acetát (Diane-35, Chloe, Minerva) mohou s úspěchem využít ženy, které mají těžší akné.

Antikoncepce s dienogestem se užívá i léčebně proti endometrióze (výskyt děložní sliznice mimo děložní dutinu).

Pilulky s drospirenonem zase zabraňují zadržování vody v těle, které je u citlivých žen způsobeno estrogeny, tím mírní hmotnostní přírůstek i premenstruační syndrom.

Pilulkami nabídka nekončí

Ženy, které nerady polykají pilulky, nebo na ně zapomínají, si mohou jednou týdně nalepit antikoncepční náplast (Evra, obsahuje estrogen i gestagen) nebo na 3 týdny zavést do pochvy vaginální kroužek (Nuva Ring), z něhož se uvolňují taktéž oba typy hormonů.

Estrogeny jsou někdy na překážku

To ale neznamená, že by se kuřačky nad 35 let, kojící matky a ženy, které ze zdravotních důvodů nesmějí estrogeny užívat, nemohly účinně bránit neplánovanému těhotenství. Pro ně je tu antikoncepce obsahující jen gestageny. Jsou to: pilulka Cerazette, implantát (Implanon), který se zavádí do podkoží paže na tři roky, nebo nitroděložní systém (Mirena), který lékař zavede do dělohy na celých pět let. Oproti starším typům tělísek má Mirena několik výhod: zkracuje a zmírňuje menstruační krvácení (u mnoha žen krvácení zcela potlačí), zmírňuje bolesti při menstruaci a nezvyšuje riziko gynekologických zánětů, jak tomu bývalo u „obyčejných tělísek“.

Antikoncepční pohotovost

Získává prostor ve chvíli, kdy je třeba „hasit požár“. Po nechráněném styku či při „nehodě“, když sklouzne kondom, je možné použít pilulky „po“. Postinor 2 nebo Escapelle se musí užít do 72 hodin po styku. Druhá pilulka z balení u Postinoru se užije za 12 hodin po první. Tyto přípravky ale není radno užívat často – může totiž dojít k narušení menstruačního cyklu. Rovněž spolehlivost je nižší než u „klasické“ kombinované hormonální antikoncepce.

Antikoncepce v novém rytmu

Novinkou je dávkování 24 + 4. Platíčko s pilulkami YAZ obsahuje 24 tablet s hormony (20 mikrogramů estrogenu a 3 mg drospirenonu) a 4 „prázdné“ čili placebo tablety. Nová pilulka a nový režim vyhovuje všem ženám, hlavně ale těm, které mají v obvyklé sedmidenní pauze bez hormonů příznaky „z vysazení“ – bolesti břicha, hlavy, trpí nevolností, nadýmáním, změnami nálad, otoky. Tři dny s hormony navíc tyto potíže zmírňují.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.