AUDIO: Černý kašel se hlasitě ozývá

MUDr. Zuzana Blechová připomíná, že černý kašel nás provází odjakživa. Poslední dobou byl napříč Evropou zaznamenán jeho zvýšený výskyt.

Na pertusi, čili dávivý (černý) kašel, jsme jaksi pozapomněli. Stala se opomíjenou infekcí.

Conseq Investment Management

Vysoce nakažlivá kapénková infekce je rozšířena celosvětově

Více, než 90 % případů je hlášeno z rozvojových zemí. Od devadesátých let minulého století je ale zachycen zvýšený výskyt nemoci i ve vyspělých zemích s vysokou proočkovaností. Odborným názvem Bordetella pertussis navozuje mírné onemocnění adolescentů a dospělých. Pokud se u nich infekce neodhalí a nediagnostikuje, mohou se stát zdrojem nákazy pro kojence a batolata s nedostatečnou imunitou. U kojenců má pertuse nejzávažnější průběh. Záchvaty nemusí doprovázet typický kašel. Častými závažnými komplikacemi jsou zápal plic, křeče nebo poškození mozku.

Mylná diagnóza

Proto, že onemocnění dospělých a adolescentů vypadají jako nespecifický zánět horních dýchacích cest, unikají pozornosti. U atypického průběhu by se na pertusi mělo pomýšlet při dráždivém kašli trvajícím více než 2 – 3 týdny, jenž by měl být jejím jediným příznakem. Pokud má záchvatovitý ráz, je provázen apnoickou pauzou (krátkodobé přerušené dýchání) nebo zvracením po záchvatu kašle, je pravděpodobnost diagnózy až 80 %.

Průběh onemocnění

U dětí do 10 let se dá rozdělit do tří stádií:

Katarální stádium je provázeno rýmou, slzením a pokašláváním. Trvá většinou 10 – 15 dní.

Paroxyzmální stádium se vyznačuje četnými typickými záchvaty dráždivého kašle. Ve vrcholu záchvatu může docházet k apnoickým pauzám s následným hlasitým sípavým nádechem jako zakokrhání, se současnou hypoxií (nedostatek kyslíku), cyanózou (promodrání kůže a sliznic) a následným pozvracením nebo nutkáním k němu. Záchvaty kašle se opakují denně po dobu průměrně 6 – 10 týdnů, často i déle. Desítky záchvatů jsou častější v noci a jsou značně vyčerpávající.

Ve stádiu rekonvalescence trvá zvýšená pohotovost ke kašli na minimální podněty, i když četnost záchvatů a jejich tíže se zmenšuje.

Léčba a prevence

Správná (a obtížná) diagnostika pertuse je předpokladem včasné cílené antibiotické léčby zahájené v katarálním stádiu onemocnění. Současně je nezbytné důsledné aktivní pozorování. Hospitalizace se doporučuje u kojenců mladších 6 měsíců s nutností monitorace vitálních funkcí. U starších v případě těžšího průběhu nebo v případě komplikací. Současně s nemocným se doporučuje přeléčit i těsné kontakty v rodině a úzkém kolektivu. Imunita ani po prodělaném onemocnění není celoživotní. Ke snížení rizika ohrožené populace se v řadě zemí aplikuje adolescentům booster (posilující) dávka pertusové vakcíny. Její podání se zvažuje i u nás. I po očkování trvá solidní ochrana pouze několik let. Je tedy nezbytné na pertusi více pomýšlet!

<i>ZDROJ: MUDr. Zuzana Blechová, Infekční klinika na Bulovce v Praze</i>

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.