Vakcína proti černému kašli už se rozváží po ČR

Vakcína proti černému kašli pro děti okolo deseti let věku, jejíž dodávka se zpozdila, se už začíná po Česku rozvážet. Řekl to hlavní hygienik ČR Michael Vít. Přeočkovávání desetiletých dětí zavedla letos nová vyhláška. Jedná se o šestou posilovací dávku, klasické očkování malých dětí nebylo ohroženo.

Dodávka vakcíny se podle Víta zpozdila, neboť na ni muselo ministerstvo zdravotnictví v rezervách najít zhruba 50 milionů korun. „Distributor ji nyní rozváží na krajské hygienické stanice, měla by tam být do konce tohoto týdne,“ uvedl hygienik.
Podle dětské lékařky Hany Cabrnochové rodiče o přeočkovávání desetiletých dětí příliš nevědí. Aktivně se neptali, mohli se o tom dozvědět třeba při prohlídce, uvedla.
„Spíš byli nervózní lékaři, narušuje to systém zvaní,“ řekla Cabrnochová, podle níž pediatři při déletrvajícím kašli pomýšlejí na tuto diagnózu, neboť vědí, že stoupají počty dětí trpících dávivým kašlem.
Za loňský rok bylo hlášeno asi 770 případů, letos zhruba 400 jen v prvních třech měsících. Je vidět, že za celý rok to množství případů bude ještě vyšší než v loňském roce, řekla Cabrnochová. Přestože výskyt stoupá, každý lékař se nemusí s onemocněním setkat příliš často, dodala.
Černý kašel nejvíce postihuje děti od deseti do 14 let. „Z forenzního (soudního) hlediska, kdyby – nedej bože – dítě této věkové kategorie onemocnělo a mělo nárok na očkování, tak to může být problém,“ řekla Cabrnochová, podle níž právní rozklad uvádí, že zodpovědnost by byla v podobném případě jednoznačně na státu.
Případy v této věkové kategorii nejsou závažné, ale představují riziko pro malé děti. Závažnou komplikaci může černý kašel znamenat též pro starší pacienty, zejména pokud mají ještě nějaké chronické onemocnění. Pro běžnou populaci není černý kašel ohrožující, ale musí se léčit antibiotiky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.