maminka s miminkem

Maminky kojíte? Nezapomínejte na svou stravu.

Vaše vlastní strava je klíčová jak pro vás tak i pro vaše dítě neboť cokoliv jíte nebo pijete, se prostřednictvím mateřského mléka dostává také k vašemu dítěti. Množství a kvalita mateřského mléka jsou tedy závislé mimo jiné na množství a kvalitě živin, které přijímáte. Musíte též svému tělu kompenzovat nedostatek živin, způsobený tvorbou mateřského mléka.

 

Aktuální slovenská studie zjistila, že polovina kojících matek přijímá ještě méně energie, než jsou běžná výživová doporučení pro ženy.

 

Nedostatek energie se projevuje nejen únavou samotné matky, ale může mít negativní vliv i na produkci mateřského mléka. Vedle nedostatku energie se výrazně nižší příjem objevil i u důležitých živin. Organismus matky je totiž čerpá z jejích vlastních zásob a nedoplňuje-li kojící žena potřebné vitaminy a minerální látky adekvátní stravou, po čase je již v dostatečném množství nemůže předávat svému dítěti.

novorozeně pije mateřské mléko

Studie také odhalila nízký příjem konkrétně u vápníku, železa, kyseliny listové, zinku nebo vitamínu B12.  Výsledek studie tedy není příliš povzbudivý.

Víte, že…

kojící matka potřebuje mít energetický příjem o 300-500 kilokalorií, tj. o pětinu více než v období před otěhotněním? Rozhodně tedy v tomto období nedržte omezující diety, byť touha rychle zhubnout na původní váhu je jistě silná.

 

Například nedostatky v příjmu  prospěšných tuků však lékaře nepřekvapují. Přestože 20 % matek uvádí, že v době kojení častěji zařazují do jídelníčku ryby, tedy hlavních zdroj omega 3 mastných kyselin i jódu, zároveň 12 % matek uvádí, že ryby naopak omezují či dokonce zcela vyřazují!   Vitaminu D  až 94% kojících matek přijímá méně, než stanovují doporučení, z nich 75 % přijímá dokonce méně než třetinu doporučené denní dávky. A dokonce  jódu přijímá méně 97 % kojících matek, z čehož  většina (90 %) přijme méně než polovinu doporučené denní dávky.

Při tom výživa, příjem minerálů, po té  výběr stravy a budování správných stravovacích návyků v raném věku je jedním z nejsilnějších faktorů, které „programují“ zdraví a kondici každého jedince už na počátku jeho života.

 

mix potravin

 

Řešením je úprava jídelníčku

Základem je pestrá a vyvážená strava a zvýšený kalorický příjem. Celodenní jídelníček kojící ženy by měl tedy obsahovat:

  • 5-6 porcí sacharidů, tedy těstoviny, rýži, brambory, pečivo, ideálně celozrnné
  • 3-4 porce mléčných výrobků, nejlépe polo nebo nízkotučných, dobře stravitelné jsou zakysané výrobky
  • 1-3 porce bílkovin, tedy maso, ryby, vejce, luštěniny
  • 2-4 porce ovoce, ideálně čerstvé
  • 3-5 porcí čerstvé i dušené zeleniny

Bílkoviny

Příjem bílkovin by měl stoupnout asi o 15 g za den. Zvýšeného příjmu docílíte zařazením nízkotučných mléčných výrobků, libového masa, luštěnin nebo vajec.

 maso s fazolemi, pokrm hotové jídlo

Sacharidy

Sacharidů potřebuje matka přibližně o 50 g více. Ideální je příjem složených sacharidů ve formě celozrnných potravin nežli příjem jednoduchých cukrů ve formě sladkostí.

 celozrnné pečivo

Tuky

Příjem tuků nijak neomezujte. Naopak, v případě zdraví prospěšných omega 3 mastných kyselin (DHA), je doporučeno příjem navýšit. Toho docílíte častějším zařazením ryb nebo vhodných rostlinných olejů.

ryby

 

Upravený jídelníček by měl obsahovat potraviny bohaté na potřebné živiny anebo vhodný výživový doplněk pro kojící matky. Důležitý je i dostatečný pitný režim. Kojící matka by měla vypít minimálně 2-3 l tekutin denně, nejlépe čistou vodu, neslazený čaj, nebo ředěné džusy.

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.