Mohou potíže souviset s operací?

Otázka

Dobry den, je mi 41 let, mám 7 let po operaci hernie disku, léčím se na revmatologii/nespecifické systémové nemocnění/, endokrinologii/hypothreoza/, nefrologii/proteinurie, pos.antinukleozom/. Rok po operaci páteře se hernie disku objevila znovu v tom samém místě, L5/S1, od té doby mám bolesti v zádech střílející do DK po levé a pravé noze zevně ke kotníkům, po pravé přední straně stehna ke kolenu, brnění v nohách, nohy mám studené, podklesává mi pravá noha v koleni, zakopávám o špičku pravé nohy.

Odpověď

Mám hyperaktivní močový měchýř, urgentní inkontinenci, pravidelně cvičím pilates, jezdím na rotopedu, pracuji na zkrácený úvazek ve 12 hodinových směnách, mám fyzicky náročnou práci. Nyní se mi značně zhoršila chůze, bolesti jsou častější a vyšší intenzity. Mohou moje potíže souviset s operací a mohlo dojít k neurologickému poškození v důsledku útlaku nervových kořenů? Dají se moje potíže aspoň částečně zmírnit nebo se s tím mám naučit žít, jak mi bylo několikrát řečeno?

MUDr. Marta Šimůnková:
Zhoršení chůze a bolesti s největší pravděpodobností souvisejí s výhřezem ploténky L5/S1. Zda to má souvislost s operací, nemohu posoudit, ale není to pravděpodobné. Nervy utlačuje vyhřezlá ploténka. Co se týká těchto potíží, zda se zlepší, na to by vám měl dát odpověď neurolog. Chtělo by to fyzicky méně náročnou práci…