Nakažlivost hepatitidy

Otázka

Mám 16letou dceru, která chodí se 17letým chlapcem, který má od narození hepatitidu B. Dcera byla ve 12 letech očkována, přesto si nejsem jistá, zda by se nemohla nakazit. Můžete mi prosím napsat, jaká jsou v tomto případě rizika a jak by se měla popřípadě chránit? Nebo je očkování zcela bezpečné?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Chápu vaše obavy. Problematika hepatitidy B je velmi rozsáhlá, ale v současnosti je považováno očkování za dostatečnou ochranu, za předpokladu, že se u očkovaného vytvořily protilátky (určité malé procento očkovaných protilátky nevytvoří nebo je vytvoří v nedostatečném množství). Zda dceři hrozí riziko infekce záleží i na tom, zda má její přítel aktivní hepatitidu B, to znamená, že stále tvoří a vylučuje viry hepatitidy B. V praxi se považují lidé, kteří mají pozitivní antigen HBsAg, za potenciálně infekční.
Chcete-li mít jistotu, pak bych požádala pediatra o vyšetření protilátek. Pokud jich organizmus dcery vytvořil dostatek, měla by být chráněna proti infekci. Pokud má vaše dcera s přítelem intimní styk, pak kondom představuje alespoň částečnou ochranu před infekcí.