Přes milion českých žen užívá hormonální antikoncepci, tedy každá druhá Češka v plodném věku. Podle statistiků je to téměř 54 procent žen mezi 15 až 49 lety. Nejvíce se jich tak chrání v Praze, 69 procent, a Olomouckém kraji, 61 procent, nejméně v krajích Plzeňském, 44 procent, a Středočeském, 45 procent.
„Počet uživatelek antikoncepce od konce 80. let v Česku enormně narostl, jsme na slušném evropském průměru. Zodpovědnost ohledně reprodukce je srovnatelná se zeměmi EU, stejně jako výběr metod,“ řekl prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
Nejčastější formou, podobně jako v jiných zemích, je pilulka. Od roku 1990, kdy české ženy „spolykaly“ za rok přes 17 milionů antikoncepčních tablet, stoupla spotřeba v roce 2005 až na téměř 187 milionů tablet. Podle dat za první čtvrtletí by jich letos mohly užít už přes 212 milionů.
Antikoncepční pilulky začaly jako první brát právě před 50 lety ženy v USA. Do Evropy dorazily s ročním zpožděním, do Česka s ještě větším. Do té doby musely ženy spoléhat na výpočet plodných dní, kondom či různé lidové recepty – jako účinný prostředek se například tradovala lihovina z bobřích varlat či krokodýlí trus, který si žena zaváděla do pochvy před stykem.
Nyní mohou ženy v ČR vybírat z více než 40 druhů antikoncepce, z nich 26 jsou pilulky, další jsou hormonální náplasti, tyčinky, vaginální kroužky a nitroděložní systémy. V roce 1990 byly na výběr tři druhy tablet.
Princip fungování antikoncepce je geniální šachový tah vědy – podáváním hormonů se napodobí těhotenství, kdy nenastává ovulace. Ve vaječnících neuzraje vajíčko a žena nemůže otěhotnět.
Podle Dvořáka si Češky zvykly na ochranu před nechtěným otěhotněním za pomoci hormonů. „Rozhodně si nemyslím, že by měly obavy před nežádoucími účinky. Mýtů byla celá řada, ale postupně mizejí a není to rozhodně nějaká zásadní zábrana toho, aby antikoncepce byla široce užívána,“ řekl.
„Postoje českých žen k hormonální antikoncepci jsou velmi pozitivní, užívá ji dvojnásobek žen oproti roku 1989. Klesá počet těch, které používají neúčinnou antikoncepci, jako přerušovaný styk nebo výpočet neplodných dní,“ řekl profesor Petr Weiss ze Sexuologického ústavu.
Možná rizika jsou předmětem výzkumů. Mluví se o hrozbě trombózy u kuřaček a vlivu hormonů na vznik rakoviny prsu, kde ale i přes velký počet studií žádná příčinná souvislost nalezena nebyla.
Antikoncepční pilulky mohou Češky získat pouze na lékařský předpis, tím se zdravotní rizika zcela vyloučí. Lékař s každou ženou probere její stav a možná rizika. Oproti prvním pilulkám je v současných výrazně méně hormonů, mohou je brát i ženy, jimž v tom dřív zdravotní stav bránil.
Dvořák ale vidí i určité mezery v ochraně žen před nežádoucím otěhotněním – Česko podle něj stále nemá dostatečně liberální zákon o sterilizaci jako možnosti kontroly početí. Zatím ani není bez receptu dostupná pohotovostní antikoncepce, kdy se pilulka bere krátce po rizikovém styku. „I když odborná společnost o to dlouhodobě usiluje, zatím to státní orgány do volného prodeje neschválily,“ řekl Dvořák.
Před krizí přispívaly některé zdravotní pojišťovny na hormonální antikoncepci ženám ze svých preventivních programů. I když už to nedělají, nevidí v tom Dvořák žádnou zábranu. „Jsou i přípravky velice levné, nemyslím si, že by nákup činil uživatelkám nějaké potíže,“ dodal.
Vložit komentář