Pro zdravý růst a vývoj potřebují děti stravu bohatou na tuky

Pro zdravý růst a vývoj potřebují děti stravu bohatou na tuky. Měly by to být hlavně tuky zdravé s obsahem takzvaných esenciálních mastných kyselin. Tělo si je samo neumí vyrobit, a tak je musí dostat – z mořských ryb, ořechů, sóji, rostlinných olejů či sezamu, řekl Pavel Suchánek z laboratoře pro výzkum aterosklerózy Institutu klinické a experimentální medicíny.

„Je třeba důrazně varovat před nízkotučnou dietou u dětí, ať už jejich hmotnost je či není v pořádku,“ uvedl. Rodiče by se měli při volbě tuků v dětském jídelníčku řídit pravidlem, že třetinu tvoří tuky živočišné a dvě třetiny rostlinné a měli by hlídat obsah esenciálních mastných kyselin.

Podle dětského lékaře Bohuslava Procházky by na přísun zdravých tuků měly dbát matky už v těhotenství. Nedostatek ohrožuje rozvoj centrální nervové soustavy plodu. Po narození dostává dítě vyvážený poměr mastných kyselin z mateřského mléka, nekojené z obohaceného náhradního mléka.

Zdravé tuky posilují imunitní systém a zkracují průběh zánětlivých onemocnění. Snižují hladinu nepříznivého cholesterolu v krvi, tím klesá v dospělosti riziko infarktu či mrtvice. „Zařazení dostatečného množství esenciálních mastných kyselin do dětské stravy rodiče často vůbec neřeší. Jejich dlouhodobý nedostatek přitom může mít na zdraví dětí závažnější vliv než nedostatek některých vitaminů či minerálů,“ upozornil lékař.

Podle srpnového šetření společnosti TNS AISA má 80 procent dětí obsažen ve své snídani roztíratelný tuk. Několikrát za měsíc jí rybu 50 procent dětí, podle doporučení odborníků by ji měly mít dvakrát do týdne.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.