Až 25 tisíc v České republice a více než šest milionů na celém světě – zhruba tolik lidí dnes trpí Parkinsonovou nemocí. Závažné onemocnění nervové soustavy se netýká jen seniorů, přibližně u 5 % pacientů propukne ještě před 40. rokem života. Zpomalení pohybů, ztuhlost končetin a celého těla, třes, porucha stoje a chůze spolu s problémy s artikulací jsou příznaky Parkinsonovy nemoci. Její včasnou diagnózu a zahájení léčby komplikuje skutečnost, že tyto projevy mohou být společné i pro jiná onemocnění. Parkinsonovu nemoc dokážou odhalit vyšetření ve specializovaných centrech ve VFN v Praze, FN U svaté Anny v Brně a ve FN Olomouc.
Parkinsonova nemoc se netýká jen seniorů Až 25 tisíc v České republice a více než šest milionů na celém světě – zhruba tolik lidí dnes trpí Parkinsonovou nemocí. Závažné onemocnění nervové soustavy se netýká jen seniorů, přibližně u 5 % pacientů propukne ještě před 40. rokem života. Zpomalení pohybů, ztuhlost končetin a celého těla, třes, porucha stoje a chůze spolu s problémy s artikulací jsou příznaky Parkinsonovy nemoci. Její včasnou diagnózu a zahájení léčby komplikuje skutečnost, že tyto projevy mohou být společné i pro jiná onemocnění. Parkinsonovu nemoc dokážou odhalit vyšetření ve specializovaných centrech ve VFN v Praze, FN U svaté Anny v Brně a ve FN Olomouc.
Ačkoliv se onemocnění nedá trvale vyléčit, odborníci se shodují, že jeho příznaky lze účinně tlumit také pomocí hluboké mozkové stimulace. „Tato metoda spočívá v zavedení tenkých elektrod do přesně vymezených míst v mozku, které jsou napojeny na neurostimulátor, umístěný v podkoží na hrudníku. Ten vysílá rychlé elektrické pulzy a mění chování stimulovaných mozkových center. Díky tomu dochází ke zlepšení klinických projevů nemoci,“ vysvětluje Doc. MUDr. Robert Jech, PhD., lékař specializovaného centra Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Jedním z pacientů, kteří mají s metodou DBS osobní zkušenost, je Romana Skála-Rosenbaum. Parkinsonova nemoc ji zasáhla už v 31 letech. „V té době jsem měla dvě malé děti. V práci jsem postupně začala být limitovaná psaním a taky chůzí, která byla najednou obtížná. Pro léčbu hlubokou mozkovou stimulací jsem se rozhodla, když léky zabíraly méně a méně, ačkoliv se zvyšovaly jejich dávky. Vedlejší účinky začaly být spolu s projevy nemoci nesnesitelné. Díky metodě DBS mohu dnes vést o poznání hodnotnější život,“ vzpomíná pacientka.
Raná stimulace
Podle studie EARLYSTIM, zveřejněné v časopisu The New England Journal of Medicine v roce 2013, vykazuje metoda hluboké mozkové stimulace nadprůměrné výsledky i v počátečním stadiu onemocnění. Do dvouletého programu se zapojilo 251 nemocných ze 17 léčebných center v Německu a Francii. Závěry EARLYSTIM ukazují, že se účastníkům studie výrazně zlepšila kvalita života, a to téměř o 30 %. Pacienti také vnímali zlepšení v motorických dovednostech (o 53 %) a v každodenních aktivitách, jako jsou psaní, oblékání či chůze (o 30 %). „Pro vyhodnocení dlouhodobých účinků DBS u pacientů operovaných v časné fázi Parkinsonovy nemoci si však budeme muset ještě pár let počkat,“ dodává docent Robert Jech.
Parkinson v číslech
- 6 300 000 lidí trpí Parkinsonovou nemocí po celém světě
- až 25 000 je odhadovaný počet nemocných v České republice
- 30 – i třicátníci mohou onemocnět Parkinsonem
- 9 – až o tolik let se v průměru zkrátí život parkinsonika
- 25 – před tolika lety byla objevena DBS
DBS v zajímavostech
- metoda se v České republice poprvé zavedena v Centru extrapyramidových onemocnění Neurologické kliniky VFN a Nemocnice Na Homolce v roce 1998
- DBS se dále používá v léčbě těžkého třesu končetin, epilepsie, dystonie a obsedantně kompulzivní poruchy
- během uplynulých 16 let se DBS použila v České republice u téměř 350 pacientů
- technologii DBS pro léčbu neurologických onemocnění vyvinul Medtronic na základě objevu francouzského neurochirurga prof. Alima Benabida před více než 25 lety
- od svého zrodu prošla technologie řadou vylepšení a bylo jí úspěšně ošetřeno více než 100 tisíc pacientů po celém světě
Parkinsonici sobě
Světový den Parkinsonovy nemoci (11. 4.) upozorňuje širokou veřejnost na závažnost tohoto onemocnění. Čeští pacienti a jejich blízcí se mohou účastnit akcí na různých místech republiky:
- Krabčice: Výstup na horu Říp 2014, 13. 4. dopoledne, společnost Parkinson
- Brno: Výstup brněnských Parkinsoniků na hrad Špilberk, 12. 4., Parkinson klub Brno
- Olomouc: Výstup na Svatý Kopeček, 12. 4. dopoledne, Parkinson klub Olomouc
- Rožnov pod Radhoštěm: Světový den Parkinsonovy nemoci v Rožnově pod Radhoštěm, 12. 4., Parkinson Slovácko, Klub Parkinson Rožnov pod Radhoštěm a Klub Parkinson Ostrava
Vložit komentář