Předseda Společnosti Parkinson, ing. Václav Veselý dobře ví, že není radno zůstávat se svým onemocněním v ústraní a sám, ale pomáhá sdružování lidí se stejným problémem, výměna zkušeností apod. Specifické projevy onemocnění se například často zaslouží o to, že nemocní jsou považováni za opilce nebo narkomany a dostávají se do nepříjemných situací.
Parkinsonova nemoc je charakterizována jako závažné neurologické onemocnění. Jeho výskyt je několikanásobně vyšší mezi lidmi staršího věku. Ačkoli zpravidla nezkracuje délku života pacienta, přináší s sebou řadu omezujících projevů, které výrazně ovlivňují jeho kvalitu. Celosvětově je vynakládáno značné úsilí na zjištění příčin vzniku a léčby této doposud nevyléčitelné nemoci. V České republice je přibližně 10 – 15 tisíc lidí trpících Parkinsonovou nemocí. Pravidelně navštěvují své lékaře-neurology, kteří se snaží dostupnými prostředky nemoc zastavit, nebo alespoň zpomalit.
Co však medicína do jisté míry nedokáže
- Vytvořit duševní a psychickou rovnováhu nemocného.
- Vyřešit mezilidské vztahy.
- Naučit pacienta důležitým návykům v oblasti stravování, pitného režimu, chůze, řeči a rytmu života.
- Využívat možností aromaterapie, muzikoterapie, canisterapie, hippoterapie.
- Zlepšit fyzickou kondici pomocí fyzioterapie.
Tyto úkoly na sebe, vedle rodiny, převzala v roce 1994 Společnost Parkinson, o. s., nezisková pacientská organizace, která vznikla za podpory lékařů z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN.
- Posláním a cílem Společnosti Parkinson, o. s., je pomáhat lidem postiženým Parkinsonovou nemocí, zlepšovat jejich životní podmínky, učit žít nemocné a jejich životní partnery s touto i přes intenzivní léčbu gradující nemocí a bojovat s ní.
- Jejími členy jsou nemocní s Parkinsonovou nemocí, jejich příbuzní, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a sympatizující veřejnost.
- Členství ve Společnosti Parkinson, o. s., je dobrovolné a bezplatné.
- Pozornost je věnována spolupráci s odbornými lékaři-neurology, psychology, fyzioterapeuty, právníky atd.
- Společnost má v současné době cca 2550 členů, z nichž ¼ je začleněna do 20 klubů rozmístěných po celé České republice.
- Už jenom tím, že společnost a její kluby zvou své členy na společné akce, kde se všichni se svou nemocí cítí sobě rovni, velice napomáhá k zlepšení duševní a psychické rovnováhy.
- Společnost organizuje pro své členy týdenní nebo 14denní rekondiční pobyty hotelového typu. Program je zaměřený především na fyzickou aktivitu – cílem je naučit nemocné, jaké cviky a jakým způsobem je cvičit. Druhou neméně důležitou aktivitou je průprava poruch a vad řeči – logopedie. Změna prostředí, možnost komunikace, aktivní program po celou dobu pobytu, pravidelná strava a různé formy relaxace (sport, procházky, masáže a večerní společenský kulturní program) mají na nemocné velice pozitivní vliv.
- Další možností, jak zapomenout na své zdravotní problémy, je aktivní činnost v některém z klubů Společnosti.
- Kluby kromě pravidelných schůzek (minimálně jednou za měsíc) organizují pro své členy pestrý program. Každý klub zajišťuje pravidelný docházkový tělocvik, případně cvičení v bazénu a také logopedii. Kromě těchto pohybových aktivit připravuje různé výlety, sportovní a kulturní akce, setkání klubů apod.
- Kluby pořádají i různé přednášky, které připravují naši přední neurologové, odborní garanti klubů, případně zastánci alternativní léčby. V neposlední řadě to jsou i diskuse, kde si předávají navzájem své zkušenosti sami parkinsonici.
- Podstatnou roli hraje psychická pohoda a dobré rodinné zázemí, neméně důležitý je samotný přístup nemocného.
- Řadu dalších informací může pacient získat z časopisu PARKINSON, který Společnost vydává čtyřikrát do roka a pro členy Společnosti je rozesílán zdarma.
- Pro ty, kteří mají přístup na internet, jsou určeny webové stránky Společnosti – www.parkinson-cz.net.
Aktivity ke Světovému dni Parkinsonovy nemoci
- 10. dubna 2009: Benefiční koncert za účasti Gabriely Vránové v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici od 19.00 hod. Praha
- 11. dubna 2009: Výstup na horu Říp aneb i s Parkinsonovou nemocí se dá jít dál (výstup pacientů s PN) na horu Říp
Vložit komentář