O Parkinsonově nemoci Češi málo ví

Na malé povědomí Čechů o Parkinsonově nemoci, která se projevuje klidovým třesem a ztuhlostí, upozornili dnes sami pacienti – rozeslali politikům kytice rudých tulipánů. Jsou symbolem nemoci, jíž v Česku trpí až 20.000 lidí, na světě čtyři miliony. Veřejnost prý o nemoci ví málo, a tak příznaky mnohdy přičítá opilosti nebo vlivu drog a odvrátí se od pacienta v potížích místo toho, aby mu nabídla pomoc. Pacienti požádali politiky o pomoc při osvětě.

Příležitostí k ní je Světový den Parkinsonovy nemoci. Připadá na 11. dubna, výroční den narození lékaře, který v roce 1817 nemoc poprvé popsal. Symbol tulipánu odkazuje na květinu, kterou vypěstoval Parkinsonův pacient.

Tulipány dnes dostal i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Uvedl, že si váží projektů pacientských organizací, které mají jasný směr a jsou určeny lidem, kteří potřebují podpořit a poradit. „Je důležité, aby ti, kdo jsou konfrontováni s vážným zdravotním problémem, věděli, kam se obrátit o radu a podporu,“ cituje Společnost Parkinson ministra v tiskové zprávě.

Nemoc se obvykle objeví po padesátce, výjimkou ale nejsou lidé třicetiletí. Diagnóza je obtížná, nemoc se může zpočátku projevovat netypicky bolestmi ramen a zad, pocity tíže končetin či poruchami spánku.

Parkinsonova nemoc se zatím vyléčit nedá. Její příčinou je úbytek nervových buněk tvořících dopamin, který zajišťuje přenos signálů. Nedostatek dopaminu způsobí to, že pacient postupně přestává kontrolovat pohyby. Přípravky s aminokyselinou levodopy dodají mozku dopamin. Velmi účinné je podání sondou do tenkého střeva, přenosná pumpička plynule dávkuje levodopu, a zajišťuje tak lepší působení účinné látky.

Při příležitostí Světového dne Parkinsonovy nemoci každoročně stoupají pacienti, jejich příbuzní a přátelé na horu Říp. Letos to bude 14. dubna, výstupy na kopce a hory budou i na řadě dalších míst republiky. Pro pacienty je to symbol toho, že se nepoddávají pohybovému omezení, jež jim nemoc působí.

Společnost Parkinson je nezisková organizace, vznikla v roce 1994 a je členem Evropského sdružení Parkinsonovy nemoci (EPDA). Pro pacienty pořádá rekondiční pobyty, společná cvičení, logopedické terapie, kulturní a sportovní akce. Vydává časopis Parkinson a má web www.parkinson-cz.net.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.