Parkinsonovu chorobu je prý možné diagnostikovat v raném stadiu

Parkinsonovu chorobu lze diagnostikovat dřív, než je nyní obvyklé, s pomocí existujících a známých metod. Ve studii, která vyšla v novém čísle amerického odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, to tvrdí vědci z Columbijské univerzity.

Studie se zaměřuje na roli polyaminů při tomto závažném neurologickém onemocnění. Tyto proteiny jsou známy jako látky podporující množení rakovinných buněk.

„Onemocnění by bylo možné diagnostikovat v raném stadiu změřením hladiny polyaminů v krvi a moči a touto metodou by se také dalo sledovat, jak nemoc postupuje,“ sdělil jeden z autorů studie Scott Small.

Podle jeho týmu vede zvýšená hladina polyaminů v mozku k degeneraci nervového systému, která je pro Parkinsonovu chorobu charakteristická. Nemoc se projevuje třesem a ztuhlostí a pohybovými obtížemi. Existují léky na zpomalení jejího postupu, ale vyléčit se nedá.

Vědci, kteří studovali skupinu lidí trpících touto chorobou, se domnívají, že s vysokou hladinou polyaminů v organismu souvisí nedostatečná funkce enzymu označovaného jako SAT1.

Při testech na myších se symptomy Parkinsonova onemocnění zjistili, že při podávání přípravků podporujících aktivitu tohoto enzymu se snižovala hladina polyaminů a chorobné projevy ustupovaly.

Studie týkající se polyaminů je součástí výzkumu rakoviny a podle nových poznatků by se dala využít rovněž pro Parkinsonovo onemocnění.

„Výzkum této léčby je už v pokročilém klinickém stadiu. Je považována za bezpečnou. Snažíme se teď zjistit její účinek na lidský mozek,“ řekl Small.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.