Parkinsonovu chorobu lze diagnostikovat dřív, než je nyní obvyklé, s pomocí existujících a známých metod. Ve studii, která vyšla v novém čísle amerického odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, to tvrdí vědci z Columbijské univerzity.
Studie se zaměřuje na roli polyaminů při tomto závažném neurologickém onemocnění. Tyto proteiny jsou známy jako látky podporující množení rakovinných buněk.
„Onemocnění by bylo možné diagnostikovat v raném stadiu změřením hladiny polyaminů v krvi a moči a touto metodou by se také dalo sledovat, jak nemoc postupuje,“ sdělil jeden z autorů studie Scott Small.
Podle jeho týmu vede zvýšená hladina polyaminů v mozku k degeneraci nervového systému, která je pro Parkinsonovu chorobu charakteristická. Nemoc se projevuje třesem a ztuhlostí a pohybovými obtížemi. Existují léky na zpomalení jejího postupu, ale vyléčit se nedá.
Vědci, kteří studovali skupinu lidí trpících touto chorobou, se domnívají, že s vysokou hladinou polyaminů v organismu souvisí nedostatečná funkce enzymu označovaného jako SAT1.
Při testech na myších se symptomy Parkinsonova onemocnění zjistili, že při podávání přípravků podporujících aktivitu tohoto enzymu se snižovala hladina polyaminů a chorobné projevy ustupovaly.
Studie týkající se polyaminů je součástí výzkumu rakoviny a podle nových poznatků by se dala využít rovněž pro Parkinsonovo onemocnění.
„Výzkum této léčby je už v pokročilém klinickém stadiu. Je považována za bezpečnou. Snažíme se teď zjistit její účinek na lidský mozek,“ řekl Small.
Vložit komentář