Výsledky krevního vyšetření

Otázka

Byla jsem na pravidelné lékařské prohlídce a odběru krve, ve výsledcích bylo uvedeno: počet leukocytů v krvi 13,31 – zvýšena, objem erytrocytu v krvi 83,9 – snížena, objem trombocytu v krvi 12,7 – zvýšena, cholesterol serum 5,4 – zvýšena, triglyceridy serum 3,47 – zvýšena. Můžete mi prosím tyto výsledky objasnit?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Samotné výsledky bez vyšetření pacienta a rozhovoru s ním jsou jen pomocnou metodou, z nichž nelze činit konkrétní závěry. Mohu vám jen „přeložit“ jednotlivé termíny.
Máte středně zvýšený počet bílých krvinek (známka mírného zánětu, třeba po nějaké infekci, nebo zánětu dásní… ). Malé červené krvinky (erytrocyty) bývají například při nedostatku železa v těle (ale podle jiných „tabulek“ máte erytrocyty v normě), destičky (trombocyty bývají větší, když se rychleji tvoří (neprodělala jste v poslední době závažnější krvácení? nemáte silnou a dlouhotrvající menstruaci – to jsou známky zvýšených krevních ztrát). Změny však nepovažuji za závažné – pro jistotu bych krevní obraz za 2 – 3 týdny zkontrolovala. Celkový cholesterol máte těsně nad horní hranicí normy, triglyceridy (další krevní tuky) středně zvýšené. Z toho vyplývá zpřísnit racionální jídelníček – bez másla, šlehačky a živočišných tuků, přidat pohyb a pokud máte nadváhu, tak se pokusit o redukci hmotnosti.
To je vše, ale jde jen o překlad výsledků, hlavní slovo má váš lékař.